Megbízható vagyonkezelők
Tátrai Miklós lesz a minden állami vagyon kezeléséért és a privatizációért felelős új csúcsszervezet, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) vezérigazgatója január elsejétől. A pénzügyi tárca államtitkára a félhivatalos magyarázat szerint aktívan közreműködött az új vagyontörvény létrehozásában, és ez - no meg államtitkári tapasztalata - teszi alkalmassá a feladat ellátására. A 32 éves Tátrai egyébként eddigi, kizárólag igazgatási karrierjének jelentős részét Veres János pénzügyminiszter munkatársaként töltötte. A közgazdasági egyetem után a költségvetési bizottság akkori szocialista elnöke, Szekeres Imre (ma honvédelmi miniszter, MSZP-elnökhelyettes) mellett kezdett, majd Veres János alelnök mellett folytatta. Egy kis kitérő volt csupán a környezetvédelmi tárcánál töltött három év, ahonnan 2006 novemberében tért vissza az MSZP alelnöki posztját is betöltő pénzügyminiszter mellé. A pénzügyi tárcánál egyelőre nem mondták meg, ki lehet majd Tátrai utóda januártól az államtitkári poszton - igaz, őt is nehezen találták meg a leváltott Katona Tamás pótlására. Akkor államtitkári kinevezése egyébként meglepetésnek számított, a mostani is kicsit az: korábban Szilvássy Györgyöt, a titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli minisztert emlegették biztos várományosként.
Tátrai - természetesen - tagja lesz az MNV Zrt.-t irányító és felügyelő testületnek, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanácsnak is. A kormányfő tegnap nevezte meg jelöltjeit a hatéves kinevezéssel járó posztokra. Veres János előterjesztésére a tanács elnökének Nagy Jánost, az ÁPV Zrt. augusztusban kinevezett elnökét, a Debreceni Egyetem prorektorát javasolják. Nagy az ismeretlenségből lépett a vagyonkezelési területre, igaz, Veres Jánossal már korábbról ismerték egymást. Az elnök augusztusig életét a növénykutatásnak szentelte - mindvégig a debreceni egyetemen oktatott, kutatott. Tavaly kapta meg például a Széchenyi-díjat (a tudományos élet Kossuth-díját) "a fenntartható növénytermesztési módszerek többtényezős komplex fejlesztése terén kifejtett, nemzetközileg is széleskörűen elismert kutatási tevékenységéért, a vállalatokkal szoros együttműködésben végzett rendkívül eredményes fejlesztési munkásságáért".
A kormányszóvivő tegnapi bejelentése szerint Tátrai és Nagy mellett a tanács tagjának javasolják még Erdei Tamást, a Bankszövetség elnökét, az MKB Bank vezetőjét, Markó Andreát, a pénzügyi tárca szakállamtitkárát, Baranyi Imrét, az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet Kht. igazgatóját, Varga Gusztávot, a Ganz Acél Zrt. vezérigazgatóját és Roóz Józsefet, a Budapesti Gazdasági Főiskola volt rektorát.
A tanács tagjait a kormányfő javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. Mint megírtuk: Sólyom László korábban éppen azért küldte vissza megfontolásra az új szervezet létrehozásáról szóló vagyontörvényt, mert nem tartotta megfelelőnek, hogy kormányzati feladatot ellátó szervezet élére cikluson túlnyúló időszakra nevezzenek ki vezetőket. Az újra elfogadott törvény ezeken a szabályokon alapvetően nem változtatott, újdonságként csak a kinevezés formális jogát adta az elnöknek. Sólyom László az alkotmány értelmében most csak akkor emelhetne vétót a kinevezés ellen, ha az jogszabály-sértő volna vagy súlyosan veszélyeztetné az államszervezet demokratikus működését.