2000 óta hizlalják a Zuschlag-hálózatot
Téved, aki azt hiszi, hogy Zuschlag Jánosék kifejezetten a Medgyessy-, majd a Gyurcsány-kormány idején szívták csak le az állami forrásokat, megtették ezt már az előző ciklusban, Orbán Viktor kormányzása idején is. 2001-ben hangzott el a parlamentben: vigyázni kéne velük.
"Szíveskedjenek megküldeni a (...) pályázatokkal kapcsolatos dokumentációk 2000-2006. december 31. napjáig terjedő időszakra vonatkozó másolati példányát." A Kecskeméti Városi Ügyészség az idén tavasszal kérte be az ifjúsági tárcától annak a tucatnyi társadalmi szervezetnek a pályázati aktáit, amelyekre a kezdetben számviteli fegyelem megsértésének gyanújával indult nyomozás során figyeltek fel. A később Zuschlag Jánost, az MSZP volt parlamenti képviselőjét és több politikustársát/munkatársát is elérő ügyben a Népszabadság kiderítette: a "hálózat" immár hét éve nőtt különböző állami forrásokból, pályázott állami forrásokra - sikerrel. (A hálózat "alaptagjait" és vezetőit keretes írásunkban soroltuk föl, de információnk szerint további tucatnyi szervezet létezik hasonló személyi körrel, milliós nagyságú állami támogatásokkal.)
A mások mellett a jelenleg előzetesben lévő Zushlag és Katus Ferenc, a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés szocialista képviselője nevével fémjelzett hálózat feltérképezése még 2005 nyarán kezdődött, a Kiskunhalasi Városi Ügyészség rutinellenőrzésével.
A fáma szerint Zuschlag "túlságosan" lekezelő volt az őt mindössze adategyeztetésre kérő hatósággal. A számvitel rendjének megsértése miatt indult büntetőeljárás ma már különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen elkövetett csalás gyanújával folyik, miután az ügyészség a lefoglalt akták és meghallgatott tanúk vallomásai alapján azt feltételezi, a formálisan működő egyesületek, alapítványok legkevesebb hatvanmillió forint állami támogatás költségelszámolását fiktív számlákkal igazolták.
A nyomozásban érintett civil szervezetek többségének Katus volt a vezetője, illetve képviselője, s többek között ő kötött szerződéseket az ifjúsági tárcával is, különböző támogatásokra. A lapunk birtokába jutott pályázati aktákból kiderül, hogy az Orbán-kormány, illetve a Gyurcsány-kormány időszakában mind a pályáztatás-ellenjegyzés, mind pedig a kötelezettségvállalás változatlan szabályok alapján zajlott. A különbség annyi, hogy 2001-ben - amikor például a Hoppá Egyesület nemzetközi referensképzésre 700 ezer forintot kapott - a minisztert Deutsch Tamásnak, helyettes államtitkárát pedig Szabó Lászlónak hívták. Szabó vállalt kötelezettséget, ő írta alá a szerződést, majd ő igazolta a feladat teljesítését és a számlák jogosságát. A 2003 végén a Szövetség a Modern Magyarországért Egyesületnek a Hogy is van ez? elnevezésű konferencia megrendezésére megítélt 900 ezres támogatás odaítélésekor pedig Gyurcsány Ferenc vezette a minisztériumot. A szerződést aláíró, majd a feladat teljesítését igazoló helyettes államtitkár Ocsovai Tamás volt.
Ocsovai a kecskeméti ügyészségen tett tanúvallomásában azt mondta, hogy a pályázatok elbírálásakor Gyurcsány utasításait követte. Kérdés tehát, hogy vajon Szabó László kinek az utasításait követte. A választ a minisztérium gazdálkodási szabályzata adja meg, amely 2002 januárja óta van érvényben. E szerint a kötelezettségvállaló a miniszter, "illetve az, akit erre a jelen szabályzat feljogosít", vagyis tízmillió forintig - a kormányváltás óta csak ötmillióig - a helyettes államtitkár, 10-100 milliós támogatásoknál a közigazgatási államtitkár, a fölött pedig a miniszter.
A szóban forgó szervezetek kis túlzással valamennyi, az ifjúsági civil szervezetek számára elérhető állami forrást megpróbálták igénybe venni (Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Alapprogram, Ifjúság 2000-2006, Mobilitás, Nemzeti Civil Alapprogram, egyéb, minisztériumi források). Táboroztattak, tovább képeztek, hátrányos helyzetűek sorsán javítottak - még közbiztonsági forrásokra is pályáztak (ezen a címen a Fővárosi Önkormányzattól több mint húszmilliós támogatást nyertek 2002 és 2004 között, többnyire egyhangú közgyűlési döntés alapján).
A teljes támogatási összeget egyelőre csak becsülni lehet, mivel a kedvezményezett szervezetek és az állami pénzosztó helyek is többször átalakultak, átköltöztek (ezért nincs meg az összes pályázat aktája - érdekes módon hiányzik például egy kétmillió forintos támogatás dokumentációja, amelyen információnk szerint Szilvásy György, az ifjúsági tárca korábbi közigazgatási államtitkára, jelenlegi titokminiszter aláírása is szerepel). Számításaink szerint a végösszeg a százmilliót is elérheti, de arról nincs információnk, hogy ennek mekkora hányadát használták föl szabályosan.
A legtöbb támogatást alighanem az ifjúsági tárcától kapta a hálózat. A GYISM már 2000-ben milliókkal járult hozzá a "zuschlagosodáshoz", de a támogatások zömét a Gyurcsány-kormány időszakában kapták az inkriminált szervezetek.
Öt év telt el tehát, és milliók gurultak a hálózatba anélkül, hogy bárkinek feltűnt volna, hogy a szervezetek képviselői, székhelye, de némelyiknek még az adó- és számlaszáma is megegyezik. Konkrétan: a XXI. Századi Kulturális Egyesület és a Fiatal Lokálpatrióták Egyesületének adószáma egyezik, miként az Atlaszé és az Y-Generáció Egyesületé is. A hasonlóságok fölött nemcsak a minisztérium siklott át nagyvonalúan, hanem a Fővárosi Önkormányzat és az Országgyűlés is.
A parlament az Orbán-kabinet időszakában is milliókat juttatott a hálózatnak. Ezeknek a pénzeknek a sorsáról nincs információnk, de tudomásunk szerint a nyomozás ezekre nem terjed ki. Az azóta Hoppá Egyesületté átkeresztelt MI Kulturális Egyesület számára már 2000-ben félmillió forintot ítéltek meg a képviselők, 2001-ben pedig a Hoppá-nak és a hálózat más tagjainak összességében 3,7 millió forintot. Annak ellenére szavaztak meg milliókat (négy év alatt összesen több mint hatot), hogy Béki Gabriella SZDSZ-es képviselő ekkor már kongatta a vészharangot.
- Állítom, hogy a támogatások jelentős része politikai célokat szolgál; most, a választásokhoz közeledve állítom, hogy kifejezetten kampánypénzek keletkeznek belőle - figyelmeztetett Béki, amikor az Országgyűlés a civil szervezetek támogatását vitatta meg. A civil szervezetek bizottsága készítette el akkoriban a támogatandó szervezetek listáját - ezt a parlament hagyta jóvá. Alighanem ő volt az első, aki kiszúrta, hogy a támogatandók közül nem rendelkezett a bejegyzést igazoló bírósági végzéssel többek között a 2001-ben létrejött Atlasz Egyesület és a XXI. Századi Kulturális Egyesület. De nemcsak ezeket titulálta a pártok szatellitszervezeteinek az akkori ellenzéki képviselő, hanem a többi mellett a Holnap a Városért Egyesületet és a Hoppát is.
A parlamenti vitában Halász János, a támogatásokat előkészítő bizottság fideszes alelnöke azzal érvelt, hogy ők (mármint a bizottság, amelynek Zuschlag is tagja volt) "méltányos és megengedő álláspontot képviseltek", elfogadták a korábban is pályázó civilek korábbi igazolásait, amúgy nagyon figyeltek arra, nehogy felesleges politikai vitát gerjesszenek a választások előtt.
A Medgyessy/Gyurcsány-kormány időszakában továbbra is postáztak különböző címleteken pénzeket. Nyilván megvolt az oka annak is, hogy Gyurcsány Ferenc ifjúsági miniszter személyesen avatta fel 2004-ben Kiskunhalason a tízmilliós beruházásból megvalósult ifjúsági információs irodát, amelyet aztán az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány, valamint a Hoppá Egyesület volt hivatott működtetni.
(A Fidesz tavaly januárban sejthetett "valamit": Szalay Ferenc képviselő a parlamentben vonta kérdőre a hálózat támogatásairól Göncz Kinga ifjúsági minisztert.)
Mind közül a Nemzeti Civil Alapprogram (NCA) bizonyult a legéberebbnek. Nyilvántartásuk szerint legkevesebb 14 milliót juttattak a hálózatnak az NCA 2003-as megalakulása óta, és tavaly nyáron jöttek rá a pályázatokról döntő kuratóriumban, hogy túl sok az átfedés a kedvezményezett szervezetek képviselői, számviteli beszámolói között. Az NCA rendkívüli helyszíni ellenőrzést is tartott a hálózathoz sorolható négy szervezet támogatásai ügyében.
- A visszaéléseket a mi ellenőrző rendszerünk hozta felszínre - nyilatkozta a minap Németh Ferenc, az NCA tanácsának elnöke, igaz, más ügygyel kapcsolatban. Az NCA-t ugyanis (a liberálisok tervei szerint) megszüntetnék.
Az ügyészség ezen, Zuschlag-hálózatba sorolható szervezetekkel kapcsolatban kért pályázati dokumentációkat kormányszervektől
Szervezet neve | Vezetője |
Atlasz Egyesület | Kullai Tamás |
Biztos Pont Ifjúsági Egyesület | Marsovszky Balázs/Lados István |
Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány (korábban: Jobb Jövőért Alapítvány) | Zuschlag János/Vámosi Zsolt/ Őri András |
Fiatal Lokálpatrióták Egyesülete | Petrányi Nóra |
Hétköznapok Kulturális Egyesület (korábban: Vörösfenyő Egyesület) | Törköly Tamás |
Holnap Városért Alapítvány | Katus Ferenc |
Hoppá Egyesület (korábban: MI Kulturális Egyesület) | Zuschlag János/Törköly Tamás/Katus Ferenc |
Jövő Fiataljai Ifjúsági Egyesület | Őri András |
Szövetség a Modern Magyarországért Egyesület (korábban: Bács-Kiskun Megyei Fiatalok Szövetsége a Modern Magyarországért) | Zuschlag János/Törköly Tamás/Katus Ferenc |
XXI. Századi Kulturális Egyesület | Katus Ferenc |
Y-Generáció Egyesület | Kullai Tamás |
Forrás: Élet és Irodalom, Magyar Nemzet, Népszabadság, MeH
Mesterházy Attilát, az MSZP frakcióvezető-helyettesét is meghallgatta csütörtökön a Kecskeméti Városi Ügyészség. Ezt maga az érintett közölte az MTI-vel a meghallgatást követően. - Az eljárás precíz és korrekt volt - mondta a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium volt politikai államtitkára.