A Bush-kormány tagadja, hogy titokban jóváhagyta volna a kínzásokat
A The New York Times és nyomán több liberális orgánum azt írta: annak dacára, hogy az igazságügy-minisztérium 2004-ben egy nyilvános állásfoglalásban elhatárolódott a kínzásoktól, a Bush-kormány egy 2005-ös titkos feljegyzésében támogatta a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) által valaha alkalmazott legdrasztikusabb vallatási technikák használatát.
A Fehér Ház csütörtökön közölte: hamisak a titkos memorandumról szóló jelentések. Dana Perino szóvivő kijelentette, hogy az Egyesült Államok betartja elveit, nem kínozza meg foglyait.
A Times értesülése szerint nem sokkal azután, hogy George Bush elnök közvetlen barátja, Alberto Gonzales került az igazságügy-minisztérium élére, 2005 februárjában a tárca szigorúan titkos állásfoglalást bocsátott ki a terroristagyanús foglyokkal szemben vegyesen alkalmazható fájdalmas fizikai és pszichológiai vallatási taktikákról. Állítólag engedélyezték, hogy a rabokat pofozással, kis híján vízbe fullasztva vagy fagypont alatti hőmérsékleten tartva kínozzák és bírják szóra.
A memorandumot a lap szerint személyesen Gonzales hagyta jóvá. A döntést ellenző miniszterhelyettesnek, James Comey-nak távoznia kellett posztjáról.
Később, amikor a washingtoni kongresszus arra készült, hogy törvényen kívül helyezi a foglyokkal szembeni "kegyetlen, embertelen és megalázó bánásmód" alkalmazását, a Gonzales felügyelte minisztérium újabb titkos állásfoglalást tett, amelynek létezéséről a parlament tagjainak többsége mit sem sejtett. A tárca ebben a dokumentumban leszögezte: a CIA vallatási technikái közül egy sem ütközött az elfogadott normákba. A The New York Times fogalmazása szerint a máig elzárt okmányok George Bush elnökségének titkos örökségéhez tartoznak.
Dana Perino fehér házi szóvivő közölte: az igazságügy-minisztérium nem hagyta jóvá a korábban elvetett vallatási módszereket.
"Ez az ország nem kínoz (...) az Egyesült Államok alapelve, hogy nem kínoz, és nem is kínoz" - mondta. Megerősítette, hogy az igazságügy-minisztériumnak valóban volt egy titkos állásfoglalása 2005. február 5-én, de azt nem volt hajlandó közölni, hogy abban engedélyeztek-e bizonyos vallatási technikákat.
(MTI)