Különleges veszélyek régiónkban - Paul Lendvai az erősödő nacionalizmusról
A neves ausztriai publicista szerint az OMV osztrák és a Mol magyar olajipari vállalat közötti, nagy nyilvánosságot kapott átvételi harc lényegében annak a globalizációnak a következménye, amely Németországban, Spanyolországban és Franciaországban is konfliktusokat okozott a nemzeti olaj- és energiakonszernek állítólagos védelmezése miatt.
Más a helyzet azonban azzal a Szlovákiában, Magyarországon, Lengyelországban és Németország néhány új szövetségi tartományában ismét tapasztalható nacionalista, idegengyűlölő, szélsőjobboldali és részben antiszemita hangulatkeltéssel, amely egyszer már népirtáshoz vezetett Közép- és Kelet-Európában - írta a magyar származású újságíró. - Ma a különleges veszély abban mutatkozik, hogy a demokratikus Németországgal ellentétben, ahol a parlamentben képviselt összes párt szavahihetően és határozottan lép fel a múlt kísérteteivel szemben, a posztkommunista államokban gyakran kormányfők és pártvezetők is elfordítják a fejüket, sőt szélsőjobboldali és ultranacionalista mozgalmakkal kokettálnak - állapította meg.
A szerző részletesen ismertette a Benes-dekrétumok hátterét, a szlovákiai parlament ez ügyben hozott állásfoglalását és az azzal kapcsolatos magyar-szlovák vitát, majd arról írt, hogy szlovák nacionalisták - néhány püspök támogatásával - hőssé akarják nyilvánítani Josef Tisót és Andrej Hlinkát, a szlovák fasizmus két jelképes alakját.
Mindez azoknak a magyarországi jobboldali radikálisoknak a malmára hajtja a vizet, akik a közelmúltban létrehozták hírhedtté vált félkatonai gárdájukat, és arra törekednek, hogy felhecceljék a magyar kisebbséget a szomszédos országokban - jegyezte meg Paul Lendvai.
A liberális osztrák lap egy másik írásában az OMV-Mol üggyel foglalkozott, megállapítva, hogy a párharcból kiérezhető nacionalista felhangok újabb, de minden bizonnyal nem az utolsó bizonyítékot szolgáltatják arra, hogy bár papíron mindenki európainak számít, a valóságban másként néz ki: nem az a lényeg, hogy ki mit csinál, hanem az, hogy ki honnan jött. Emlékeztetett arra, hogy az OMV az évezred elején még egy osztrák-magyar-lengyel (OMV-Mol-PKN) konszern összekovácsolásáról álmodozott, aztán az egész megbukott azon, hogy ki vezesse a céget.
(MTI)