Újabb letartóztatások voltak Mianmarban
Az előző éjszakákhoz hasonlóan a biztonsági erők a kijárási tilalom alatt fésülték át a volt főváros egyes negyedeit, mindenekelőtt a Svegadon pagoda környékét, ahonnan a katonai kormányzat legutóbbi intézkedései elleni tiltakozó felvonulások indultak, élükön buddhista szerzetesekkel - tették hozzá a nevük elhallgatását kérő források.
A biztonsági erőknek nyilvánvalóan megvan a gyanúsítottak listája, feltehetően a szeptember 24-i és 25-i tüntetéseken készített fényképek és videofelvételek alapján, és módszeresen hajtják végre a célzott letartóztatásokat Rangunban, a délkelet-ázsiai ország legnagyobb városában. "Számos embert hurcoltak el kihallgatásra az éjszaka folyamán, de lehetetlen megmondani, hogy pontosan hányat" - nyilatkozott az egyik helybeli.
Ellenzéki csoportok szerint 6000 embert fogtak el a tüntetések leverése után, a halottak száma elérheti a kétszázat. A junta tíz halálos áldozatot ismer el.
Mozgásba lendült a mianmari junta propagandagépezete
Magasabb fokozatra kapcsolt csütörtökön a mianmari katonai kormányzat propagandagépezete: az állami ellenőrzésű sajtó hazugnak titulálta a rendszer külföldi bírálóit, és a stabilitás jelszavát hangoztatva kedvező színben igyekezett feltüntetni a kormányellenes tömegtüntetések véres leverését.
Rangun közterein eközben szemmel látható maradt a katonai jelenlét, az ország legnagyobb városának utcáin kísérteties csend honol a tüntetések múlt heti leverése után. Aung Szan Szú Kji (Aung San Suu Kyi) ellenzéki vezető tóparti házát továbbra is szigorúan őrzik: az épület közelében mintegy kétszáz rohamrendőr posztol, a házban két tucat társuk őrködik, a vízről pedig két őrhajóról tartják szemmel a környéket.
Miközben a mianmari katonai junta továbbra is gátolja a külfölddel az internet útján való kapcsolattartást, az állami ellenőrzésű napilapok egymással versengve szajkózták a belpolitikai válsággal kapcsolatos kormányálláspontot, és olyan propagandaszólamokat hangoztattak, hogy Mianmar a stabilitást és a békét részesíti előnyben. A rendszer külföldi bírálóit és a külföldi sajtót "a nemzet elpusztítására törekvő hazugoknak" bélyegezték.
A lapok meg sem említették, hogy a biztonsági erők buddhista szerzeteseket vettek őrizetbe a demokráciakövetelő megmozdulásokban játszott szerepük miatt, a katonák pedig éjszakánként hasonló okokból embereket hurcolnak el otthonukból. Nagy teret szenteltek viszont az elmúlt napokban országszerte stadionokban rendezett kormánypárti megmozdulásoknak, amelyek résztvevői a kormányzat bírálói szerint a hatóságok utasítására vettek részt ezeken az eseményeken.
Kína, a mianmari katonai kormányzat legfontosabb szövetségese csütörtökön hasznosnak nevezte az ENSZ különmegbízottjának, Ibrahim Gambarinak a délkelet-ázsiai országban tett minapi látogatását. Peking elégedettségét hangoztatta az út eredményeivel kapcsolatban, kiemelve, hogy Mianmarban helyreállt a nyugalom, s Kína is hozzájárult az ENSZ-főtitkár és megbízottja közvetítési erőfeszítéseihez.
Maga a megbízott előző nap kijelentette, hogy útja aligha nevezhető sikeresnek. Gambari csütörtökön tesz jelentést Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárnak, aki pénteken az ENSZ Biztonsági Tanácsával megvitatja a mianmari helyzetet.
(forrás: MTI)