Virágzik a "wellness-izé" Szegeden
A nagy cégek vezetői egyre inkább úgy látják, hogy minden egyes forint, amelyet dolgozóik egészségébe fektetnek, hosszú távon megtérül. Bizonyos körökben kezd elterjedni egy új keletű kifejezés: rekreáció.
"Valami wellness-izé" - vágják rá a legtájékozottabbak, és elégedetten nyugtázzák, hogy legalább hozzávetőlegesen sikerült a helyére tenni a fogalmat. Ezt a "wellness-izét" egyetemen tanítják, és az egyetemisták egyre kisebb hányada sorolja a hagyományos szakok hallgatóinak arisztokratikus fensőbbségével a "büfé-ruhatár" szakok közé.
A rekreáció mindazon aktív, szabadidős tevékenységek öszszefoglaló neve, amelyeket az egészségünk megőrzése és a munkaképességünk helyreállítása érdekében végzünk - magyarázza Fritz Péter, a Szegedi Tudományegyetem Sporttudományi Intézetének adjunktusa, majd hozzáteszi: - Ahhoz azonban, hogy valóban célt érjünk el, olyan szakemberekre van szükség, akik mindezt tudományos alapon koordinálják. Figyelembe kell venniük az egészségmegőrzés szabályszerűségeit, mert az ad hoc jelleggel végzett rekreáció - főleg a komoly sporttevékenység - többet árthat, mint használ.
Szükség van tehát a magasan kvalifikált rekreátor-szakemberekre. Fritz Péter szerint ez azért nem nyilvánvaló még mindenkinek, mert az oktatási intézmények nem informálják kellőképpen a piacot, nem menedzselik a szakmát. - Ma mindenhez kell egy kis marketing - mondja -, konferenciákat, nyílt napokat kellene tartani, ahol a rekreáció fogalmát megismertethetnénk a piaccal, hogy az érintett cégek valóban megtudják, mire van szükségük.
Emellett szükségét látja olyan, a rekreációra épülő, felsőfokú, szakirányú továbbképzéseknek, amelyek lehetőséget adnak a szakon végzett hallgatóknak a területen belüli specializálódásra, a meglévő piaci igények figyelembevételével.
Ez utóbbi szükségességét egy tavalyi pályázati projekt is bizonyította. A felsőoktatási intézmények és a helyi gazdasági szereplők együttműködése elnevezésű pályázat keretében az egyetem több száz diákja közül harmincan speciális animátor-továbbképzésen vehettek részt, amelyhez kiemelt ösztöndíj is járt. - A helyi érdekeltségű cégek mind nyitottak voltak a dologra - mondja Fritz Péter, aki a projekt megtervezésében és kivitelezésében egyaránt részt vett -, és bár a gyakorlati idő csak szeptember végén zárult le, már most látszik, hogy több hallgatónak is sikerülni fog a diploma átvétele után a gyakorlati helyén maradnia.
A projekt sikerén felbuzdulva a Sporttudományi Intézet kidolgozta és az egyetemi szenátus elfogadta az animátoroktatást mint a rekreációs főiskolai diplomára épülő, felsőfokú, szakirányú továbbképzést. Szeptembertől a személyi edző és a wellnessinstruktor szakág mellett ezt is választhatják a specializálódni vágyó rekreátorok.
A Szegedi Tudományegyetemen már tízéves múltja van a rekreáció oktatásának, igaz, kezdetben csak a testnevelő tanári szak mellé, kiegészítésként vehették fel a hallgatók. Mára önálló szakká vált, és a bolognai képzés keretén belül, a főiskolainak számító BSc-alapdiploma birtokában, hamarosan a mester szintű képzés is elkezdődhet.
Érdekes tantárgyak
1. évfolyam: rekreációelmélet, sportszociológia, anatómia, atlétika, technikai és extrém sportok, fogyatékosok sportja, gerinctorna, iskolai és népi játékok, társastánc, vadászat, horgászat , kötelező tábor: turisztika.
2. évfolyam: mentálhigiéné, játékpszichológia, edzéselmélet, gerontológia, testsúlyszabályozás, népegészségügyi ismeretek, élettan, rehabilitáció, sportmarketing, szellemi rekreáció, falmászás, kerékpár, kötelező tábor: sí.
3. évfolyam: dietetika, sportpszichológia, rekreációs tevékenység szervezése, sportjog, duatlon, triatlon, korcsolya, testépítés, masszázs, tábor: vízi.