MDF-es egészségügyi kérdéscsomag a szakminiszternek
Pusztai Erzsébet közölte: pártja csak akkor szavazná meg a javaslatot, ha abban a saját programja is benne lenne, de erre kevés az esély. Az MDF azt szeretné elérni, hogy az egészségügyi reformmal kapcsolatos legfontosabb kérdésekről az emberek is tájékozódni tudjanak – mondta a politikus. Pusztai Erzsébet szerint az a baj, hogy a felvetett kérdésekre nincs konkrét válasz, nem látni a belső összefüggéseket, és szeretnék, ha azokat a törvény benyújtása előtt láthatnák.
Pusztai Erzsébet az eddigi viták alapján úgy tudja, hogy az új rendszerben a befizetett járulékért cserébe ugyanaz az ellátás jár majd, mint a mostaniban.
Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: az MDF már rég óta hangoztatja, hogy nem a biztosítóknak, hanem a szolgáltatóknak kellene versenyezni.
A paraszolvencia felszámolására pártja azt látná a legjobb megoldásnak, ha a beteg amennyiben orvost választ fizessen érte, de azt ne kéz alatt tegye, hanem nyilvános tarifarendszerre volna szükség, amire biztosítást is lehetne kötni. (Klubrádió)
"Míg Gyurcsány Ferenc 48 pontban foglalta össze az ország irányításával kapcsolatos teendőket, addig az MDF-nek csak a tervezett egészségügyi reformokkal kapcsolatban legalább 48 kérdése van. Minél tovább gondolkozunk, annál több és több kérdés vetődik fel" - hangsúlyozta a politikus. A kérdéseket a párt politikusai hétfőn adták át a miniszternek, a tárcavezetőnek 15 napja van válaszolni - tette hozzá.
Pusztai Erzsébet elmondta: továbbra sincs jele annak, hogy a kormányzat a szakmával, vagy a pártokkal egyeztetést folytatna a biztosítási rendszer átalakításáról. Pedig fontos lenne, hogy az átalakítás szakmailag megalapozott legyen, nem elég a változó szlogeneket ismételgetni - húzta alá.
A kormány azt mondta, hogy egy hónapon belül az Országgyűlés elé terjeszti majd a javaslatát, így még a jogszabály-előkészítésre sem lesz elegendő idő, nemhogy a szakmai egyeztetésre - vélekedett a politikus. Hozzátette: vannak országok, ahol évekig készítették elő az ilyen átalakítást, és nem arról szólt az egyeztetés, hogy néhány ember egy íróasztal mellett dolgozta ki a javaslatot.
Az MTI kérdésére a politikus hangsúlyozta: az MDF csak akkor szavazná meg az előterjesztést, ha abban a saját programja is benne lenne, de erre kevés az esély. "Lehetséges, hogy módosító indítványok születnek, hogy a lehető legkisebb rossz legyen a végeredmény, de ez nem azt jelenti, hogy az MDF elfogadja a törvénytervezetet" - fűzte hozzá.
Az MDF első kérdéscsomagjában egyebek mellett arra keresi a választ, hogy mi lesz az ellátási csomag tartalma, és ki határozza meg majd annak összetételét. Azt is megkérdezi a párt, hogyan lehet majd megakadályozni, hogy a legtöbb panasszal bajlódó krónikus betegeket különböző módon eltávolítsa egy biztosító magától. Szintén a kérdések között szerepel, hogy a biztosítók, vagy az állami költségvetés fizeti-e majd a sürgősségi ellátást.
Pusztai Erzsébet egy hete jelentette be, hogy az MDF kérdéseket fog intézni az egészségügyi miniszterhez a biztosítási rendszer átalakításáról.
A kormánypártok múlt héten közölték: politikai egyezség született az egészségbiztosításról. A rendszer alapegysége a megye lesz, a közép-magyarországi régióban (Budapest és Pest megye) pedig négy pénztár alakulhat meg.
(MTI)