Putyin lesz Putyin utóda
Németország és az Egyesült Államok is elítélte Putyin miniszterelnöki ambícióit. A Fehér Ház nem kommentálta a bejelentést, ám Condoleezza Rice külügyminiszter elmondta: Washingtont aggasztja a hatalomkoncentráció, és Oroszországban nyilvánvalóan nincs olyan erő, amely valamennyire is ellensúlyozni tudná a Kremlben összpontosuló hatalmat. A konzervatív német kormánypárt, a CDU egyik vezető politikusa, Ruprecht Polenz szerint az orosz államfő törekvései árnyékot vetnek az oroszországi demokráciára.
Az orosz és a nemzetközi sajtó biztosra veszi, hogy Putyin elnöki mandátumának lejárta után miniszterelnök lesz, az elnöki székbe pedig olyan politikust ültet, akit könnyen befolyásolhat. Ez akár Viktor Zsubkov, az újonnan kinevezett miniszterelnök is lehet, aki a sajtó kérdésére válaszolva nem cáfolta, hogy elindul az elnöki posztért. A francia sajtó egybehangzóan állítja: Putyin élethosszig tartó kormányzását készíti elő, hiszen egy átmeneti miniszterelnöki periódus után, 2012-ben újra indulhat az államelnöki címért.
Néhány orosz elemző azonban úgy látja, Putyin nem vállalná, hogy kormányfőként alárendeltje legyen az új elnöknek. Szerintük inkább az Egységes Oroszország parlamenti csoportjának vezetőjeként fogja befolyásolni az orosz politikát.
Így vagy úgy, Putyin mindenképpen az ország erős embere marad. Tudta nélkül aligha születhetett volna meg az a tegnapi döntés, hogy az orosz Gazprom az ukrajnai választások kimenetelétől tette függővé a nyugati szomszédjának szállított gáz árát, és a gázszállítások csökkentésével fenyegette meg Ukrajnát, ha kifizetetlen számláit október végéig nem rendezi. Ukrajnában még nincs választási végeredmény, de egyelőre nem az oroszbarát pártok állnak győzelemre.