Jól megfér a két dudás
Egyre többen látnak - vagy szeretnének látni - ellentétet Demszky Gábor és legbefolyásosabb helyettese, a szocialista Hagyó Miklós között. A főpolgármester szerint erről szó sincs, bár egyre ritkábban jelennek meg közösen a sajtó számára nyilvános eseményeken. Demszky konkrétan azt válaszolta egy, a témát firtató kérdésre, hogy "ő külön kíván a nyilvánosság elé lépni, s ennek nem politikai oka van, hanem pusztán píár, hát most nevezzük néven. Nem, nincs más ok, alapvetően nincsenek viták, alapvető viták és feszültségek." Városházi informátoraink szerint a főpolgármester nem a levegőbe beszélt, Hagyó tanácsadói szerint ugyanis jobb, ha nem Demszky mögött, hanem önálló szereplőként tud megjelenni a sajtóeseményeken. Lapunk úgy tudja, ezen önállósodást Schmuck Andor, Hagyó régi ismerőse javallotta leginkább, a tanácsadók közül jelenleg az ő szava a legerősebb. Schmuckot egyre gyakrabban látják a Városháza folyosóin, és az is előfordult, hogy együtt, ugyanazzal a - Schmuk tulajdonában lévő - Smart gépkocsival távoznak a hivatalból. Forrásaink szerint ugyancsak Schmuck javasolta a "bulvárvonal" erőltetését, így lehetett például a
4-es metró fúrópajzsának névadója Boros Lajos és Bochkor Gábor rádiós műsorvezető.
Informátoraink szerint különösebb konfliktus nincs a főpolgármester és legfőbb helyettese között, bár Demszky nem vette jó néven, hogy Hagyó az utóbbi időben vonakodott nyilatkozni néhány kínosabb, de az ő szakterületéhez tartozó ügyben, például a tavalyi útfelújításokhoz felvett állami támogatások körüli szabálytalanságok esetében. Forrásaink szerint Demszky alapvetően elégedett Hagyóval, "végre van valaki a fővárosi szocik között, akivel lehet tárgyalni".
Az elmúlt egy évben a városüzemeltetési helyettes a legbefolyásosabb szocialista politikussá vált Budapesten, a saját hatáskörébe tartozó területeket vasmarokkal tartja kézben. A közműcégek vezetőit és vezérkarát - ahogy egyik informátorunk mondta, "jóval a vezérigazgatói szint alatt" is - pályázat kiírása nélkül lecserélte. Ezzel pedig több szocialista vagy MSZP-közeli nagyágyú, így Puch László pártpénztárnok rosszallását is kiváltotta, hiszen a személycseréknek az ő bizalmi emberei is áldozatul estek. Úgy tudjuk, Hagyó önállóságát egyre kevésbé nézi jó szemmel Leisztinger Tamás milliárdos üzletember-nagyvállalkozó is, és a kettejük közötti, már-már baráti viszony is megromlott az utóbbi időben. Sőt, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök is többször üzent a Városházára, miszerint korántsem biztos, hogy a jelenlegi fővárosi szocialisták közül választják ki 2010-ben az esetleges szocialista főpolgármester-jelöltet.
Az, hogy Demszky gyakorlatilag szabad kezet adott Hagyónak, az SZDSZ-en belül is heves bírálatokat váltott ki. Lakos Imre, korábbi fővárosi szabad demokrata elnök és Bőhm András korábbi fővárosi SZDSZ-frakcióvezető a nyilvánosság előtt többször kritizálta emiatt Demszkyt. A Lakos és Bőhm részéről elhangzott bírálatokra az a magyarázat, hogy korábban mindketten a főpolgármester bizalmi emberének számítottak, ma azonban gyakorlatilag ők ketten alkotják a fővárosi SZDSZ-ben Demszky belső ellenzékét.
Hagyót egyelőre azonban semmi sem tántorítja el attól, hogy kézben tartsa a városüzemeltetési ügyeket. "Végre valaki, aki nemcsak elüldögél négy évig a langyos vízben. Faltörő kos, egy buldog, akit csak el kell ereszteni. Remek végrehajtó" - így jellemezte őt egy közeli munkatársa. Forrásaink szerint a szocialista politikus taktikai okokból még annak felvetését is kínosan kerüli, hogy esetleg ő lesz 2010-ben a saját indulását most éppen kizáró, korábban lebegtető Demszky utódja, szocialista főpolgármester-jelöltként. Hagyó egyelőre tökéletesen beéri azzal, hogy a fővárosban a saját szakterületén - és a kerületek többségében - az ő kezében fussanak össze a szálak. Hagyót segíti az is, hogy pártbéli ellenlábasai nyíltan nem támadják, forrásaink szerint egyelőre arra várnak, hogy valamilyen hibát kövessen el.