Bizalmatlan frakció, elszánt miniszterelnök

Több felszólaló is kritikusan fogadta Gyurcsány Ferenc "tisztasági csomagját" az MSZP tegnapi, zártkörű frakcióülésén - értesült a Népszabadság. A kormányfő hétpontos javaslatából háromhoz kétharmados parlamenti támogatás kell. Az ellenzék nem tűnik együttműködőnek, sőt: lemondatná mandátumukról a kormánytagokat.

 

 

 

Több, kétharmados parlamenti többséget igénylő módosítás is szerepel abban az úgynevezett "tisztasági csomagban", amelyet Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök jelentett be hétfőn.

A kormányfő a politikai korrupció felszámolása ellen javasolt, hétpontos intézkedési csomagjában egyebek mellett a politikai ifjúsági szervezetek finanszírozása, a képviselők költségtérítése és összeférhetetlensége is szerepel. A Népszabadság úgy tudja, hogy a hétpontos csomagból három, egészen pontosan három és fél igényel kétharmados támogatást, a többi úgynevezett "feles" törvény, azaz elég az egyszerű többség jóváhagyása is. Ilyen, feles módosítás a vagyonosodási vizsgálatok kiterjesztésének, a civil szervezetek és a pártpolitizálás közé építendő falnak, illetve a pályázati összeférhetetlenségnek a kérdése. A képviselők díjazásának ügyében a korrektebb elszámolás megteremtéséhez elég a kormánypárti többség, viszont a fizetés megemelése már kétharmados javaslat. Ugyancsak szükséges az ellenzék támogatása a párt- és kampányfinanszírozás, valamint a pártok ifjúsági szervezetei finanszírozásának módosításához. Hasonlóképp: szükség lesz a Fidesz szavazataira is ahhoz, hogy a tervezet szerint a jövőben főállású képviselők legyenek, vagyis aki egyben polgármesteri feladatokat lát el, az dönteni kényszerül: polgármesterség vagy parlamenti mandátum.

A Fidesz, bár "hiteltelennek" nevezte a kormányfő javaslatait, első reagálásában még azt jelezte, hogy készek tárgyalni a kétharmados kérdésekről, amint megkapják az írásos javaslatot is. (Egyesek szerint Orbán Viktor pártelnöknek még "jól is jönne", ha a főállású képviselőséggel "kigolyózhatná" a parlamenti frakcióból jelentős helyi befolyással bíró embereit. Elsősorban Kósa Lajos debreceni, Lázár János hódmezővásárhelyi, Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármesterről van szó, de úgy tűnik, hogy a Fidesz ezt a javaslatot sem fogja támogatni.)

Balsai István fideszes képviselő tegnap már egyértelműbben fogalmazott: a Fidesz nem kér a miniszterelnök javaslataiból, mert szerintük ezek csak a kormányzat kiadásait növelik. Balsai szerint "most is főállású képviselők" vannak, a többpozíciós rendszer lehetőségét épp a Horn-Kuncze-kormány teremtette meg 1994-ben. A fideszes politikus szerint Gyurcsánynak egyszerűen nem tetszik, hogy az őszi választások eredményeként az önkormányzatok többségében fideszes vezetők ülnek.

A pozícióhalmozással kapcsolatban Balsai azt mondta: a Fidesz várja, hogy Gyurcsány Ferenc lemondjon mandátumáról, de még inkább miniszterelnöki pozíciójáról. Ugyanezt várják a kormány minden tagjától is, akik kormányzati szerepben vannak, és képviselők is.

Gyurcsány Ferenc még hétfőn bemutatta a köztársasági elnöknek is hétpontos javaslatát, Sólyom László azonban - amint azt az elnöki hivatal közölte - nem kommentálta azokat. Nem úgy az MSZP parlamenti frakciója, amely tegnap késő délután rendkívüli ülést tartott, s ott meghallgatta Veres János pénzügyminiszter beszámolóját adóügyekben, illetve Gyurcsány Ferenc pártelnök-miniszterelnök érveit a tisztasági csomaggal kapcsolatban. Értesüléseink szerint Veres előadása kapcsán több frakciótag furcsállotta a "kisadók" összevonását (szakképzési hozzájárulás, innovációs járulék, rehabilitációs járulék), mondván, egy jól működő rendszer összedöntése következtében káosz alakulna ki, például a szakképzés területén, az összevont adó ráadásul másra "vetülne", mint az eddigiek. Úgy tudjuk, a pénzügyminiszter erre úgy reagált: amúgy sem a többletbevétel a cél. Felvetődött a távfűtés áfájának csökkentése is (öt százalékra), de ezzel Veres már nem értett egyet, inkább "négyszemközti egyeztetést" javasolt a témát felvető képviselőnek.

Gyurcsány Ferenc "morális" kérdésekkel foglalkozott beszámolójában a zártkörű értekezleten. A Népszabadság annyit megtudott, hogy a frakcióból többen is kritikusan fogadták a pártelnök-kormányfő bejelentéseit; elsősorban azzal érveltek, hogy "a kormányfő nem nézheti a képviselőket, saját frakciótagjait ellenségnek". Szanyi Tibor képviselő például állítólag azt vágta a miniszterelnök fejéhez, hogy "addig nincs miről beszélni, amíg az a Kóka János, aki pert vesztett egy lappal szemben, amely adócsalónak állította be, tagja lehet a kormánynak". A megbeszélés lapzártánk után ért véget.

Polgármesterek a parlamenti patkóban - a hódmezővásárhelyi Lázár János a Fidesz, a szegedi Botka László az MSZP "erős emberének" számít
Polgármesterek a parlamenti patkóban - a hódmezővásárhelyi Lázár János a Fidesz, a szegedi Botka László az MSZP "erős emberének" számít
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.