Nyomulnak a vahabiták
Szaúd-arábiai pénzek támogatásával terjed az iszlám vahabita, szélsőséges irányzata. Ennek jeleit a következőkben látja: helyi, koszovói források szerint a vahabiták állítólag 100-300 eurós havi apanázst fizetnek azoknak a szegény családoknak, amelyekben a nők vállalják, hogy a vahabita szekta előírásainak megfelelően tetőtől talpig bebugyolálják magukat.
Szaúdi pénzeken koszovói muzulmán fiatalok utaznak egyéves "tanulmányútra" Szaúd-Arábiába, vagy Egyiptomba, s amikor visszatérnek, rájuk sem lehet ismerni: bozontos szakállat növesztenek, a farmernadrágot pedig felváltják a tradicionális hosszú inggel. Szeptember 19-én az ENSZ-rendőrök és koszovói társaik letartóztatták a helyi vahabiták egyik vezérét, Bajram Aszlanit, aki a koszovóiak és a nemrég őrizetbe vett Novi Pazar-i vahabita csoport közötti összekötő volt. A Novi Pazar-i csoport 15 tagja ellen helyi hírek szerint Belgrádban szeptember 14-én vádat emeltek terrorizmus és tiltott fegyverviselés címén.
A New Europe szerzője öszszefüggést lát a szaúd-arábiai belső helyzet romlása és a problémák, az elégedetlen, radikalizálódó fiatalok, ideológiájuk exportja között. Mint írja, a szaúd-arábiai olajvagyon elosztásának aránytalanságai növelik a belső feszültséget. A szaúdi olajjövedelmeknek mindössze a felét kapja meg az állam, a másik felét a királyi ház költségvetésébe forgatják be.
A királyságban egy herceg havi 30 ezer dolláros zsebpénzt kap, és a hercegi család népes, mintegy 25 ezerre becsülik a szaúdi királyi házhoz kötődő (havi harmincezret bezsebelő) hercegek számát.
Eközben a munkaképes felnőtt férfilakosság csaknem egyharmada munkanélküli. A helyzet kilátástalanságától vezettetve a harminc év alatti fiatalok döntő hányada a terrorizmus csendes támogatója. A királyi ház még a nyolcvanas években, amikor a problémák erősödtek, a radikális, elégedetlenkedő fiatalokat Afganisztánba irányította, hogy küzdjenek a szovjetrendszer ellen. Ma a vahabizmusnak új gyakorlóterekre, táptalajra van szüksége.
A szerző véleménye szerint Koszovó függetlensége következményekkel járhat. Megjelenhetnek, erősödhetnek az iszlám országokból (Szaúd-Arábiában 1926 óta) ismert vallási rendőrség, a muttaua emberei. Ezek kényszerítik az iszlám hívőket, hogy naponta ötször vegyenek részt a közös imán, lehallgatják a mobiltelefonokat, elolvassák az SMS-eket, letartóztatják azokat a nőket, akik nem bugyolálják be magukat.