Románia retteg Koszovó függetlenségétől
Koszovó ügye Románia számára rendkívül fontos, s ezt az is bizonyítja, hogy a múlt héten a kérdést a Legfelső Védelmi Tanács is megvitatta. Azt követően Traian Basescu elmondta: kiegyensúlyozott megoldásra van szükség Koszovóban, fő, hogy a tartomány státusában bekövetkező változás ne vezessen a térség instabilitásához. A román államfő szerint Románia lehet kiváló barátja az Egyesült Államoknak, de senki nem kényszerítheti arra, hogy "nemzeti érdekeivel ellentétes külpolitikát folytasson".
Mind Basescu, mind pedig Adrian Cioroianu külügyminiszter azt hangoztatja: Bukarest tart ugyan attól, hogy Koszovó függetlenségének megadása "veszélyes precedenst" teremthet, ezt azonban nem Erdélyre, hanem Transznisztriára értik. A külügyminiszter az elmúlt napokban, New Yorkban is kifejtette, hogy Koszovó ügyét a határok sérthetetlenségét szavatoló nemzetközi jogi normáknak megfelelően kell rendezni. Visszaköszön ebből a román államelnöknek az az érvelése is, hogy "Koszovó függetlenségének megadására nincs semmilyen jogi fedezet, így nem állja meg a helyét az olyan érvelés sem, miszerint Szerbia elvesztette az erkölcsi jogát, hogy Koszovóra igényt tartson".
Bármennyire is tagadják azonban a politikusok, a román sajtóban megjelent kommentárokból mégis az érződik ki, hogy a Dnyeszteren túli terület helyzete mellett Bukarestet elsősorban Székelyföld vonatkozásában foglalkoztatja az esetleges koszovói precedens. Erre egyébként Cioroianu is utalt, amikor azt mondta, hogy "Koszovó után Transznisztria is kérheti majd a függetlenséget, vagy más nemzeti kisebbségek Grúziában vagy Boszniában". Bár szeptember elején Basescu elnök még azt állította, hogy amennyiben a nemzetközi közösség megadja Koszovónak a függetlenséget, azt Románia nem fogja ellenezni, Bukarest álláspontja mára mégis megváltozott. Valamennyi román politikus közül csak Calin Popescu Tariceanu kormányfő állította, hogy Koszovó esetében az Ahtisaari-terv a legjobb megoldás.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség olyan megoldást támogat Koszovó esetében, amelyik mindenekelőtt az ott élő lakosság véleményét veszi figyelembe. - Én magam beleegyeztem volna az Ahtisaari-tervbe, egyesek viszont attól tartanak, hogy az precedenst teremtene. Én nem tartanék ettől, hiszen Koszovó esetében sem vonhatunk párhuzamot egyetlen más térséggel sem. Tanulságként levonhatjuk azonban, hogy a rendkívüli esetek rendkívüli megoldást igényelnek - mondta Kolozsváron Markó Béla RMDSZ-elnök.