Századvég: az ősz eleje inkább a Fidesznek kedvezett

Az ősz eleji politikai aktivitásnövekedés inkább a Fidesznek kedvezett, szeptember közepén az összes megkérdezett 31 százaléka támogatná a nagyobbik ellenzéki pártot, eközben az MSZP támogatottsága egy százalékponttal bővült, így jelenleg 18 százalékon áll - olvasható a Századvég legfrissebb felmérésében.

Nagyon népszerű a "harmadik erő"

A vezető jobboldali párt erősödéséről tanúskodó eddigi eredmények ellenére továbbra is az MSZP vezette kormány hatalmon maradását pártolják többen (a két opcióra adott válaszok összegzése alapján 29%), míg 26 százalék szívesebben látná a Fidesz kormányra jutását. Az eltérés – mint korábban, úgy most is – elsődlegesen annak köszönhető, hogy a magukat Fidesz-szavazóknak vallók jóval nagyobb arányban pártolnak át egy képzeletbeli, közelebbről nem definiált harmadik párthoz (24%), mint az MSZP-sek (14%). A harmadik erő támogatottsága a teljes népességben igen magasnak mondható, 37 százalék.
(Századvég - Forsense)
Egy hónap leforgása alatt három százalékponttal növekedett a magukat biztos szavazóknak mondók aránya (ez most 63 százalék), és hat százalékponttal a pártot választók köre (57 százalék).

A pártválasztók számarányának növekedése döntő részben annak köszönhető, hogy augusztushoz viszonyítva öt százalékponttal csökkent azok aránya, akik titkolják szavazatukat. Jelenleg a megkérdezettek 13 százaléka tartozik ebbe a kategóriába.

Az aktivitás erősödéséből elsősorban a Fidesz tudott profitálni. Szeptember közepén az összes megkérdezett 31 százaléka támogatta a nagyobbik ellenzéki pártot, míg augusztusban 26 százalék volt ugyanezen tábor aránya. Az MSZP támogatottsága egy százalékponttal bővült, így jelenleg 18 százalékon áll.

A két kisebb parlamenti párt közül az MDF-re az összes megkérdezett négy, az SZDSZ-re mindössze kettő százaléka szavazna. Más közvélemény-kutató intézetek adataihoz hasonlóan hosszú hónapok után először lehet mérni a Jobbik-Magyarországért Mozgalom támogatottságát, ami egy százalékon áll.
A biztos szavazó és pártot is választani tudó népesség létszáma is növekedett augusztushoz viszonyítva. A korábbi 40 százalékos mélyponthoz képest szeptember közepén 46 százalékpont volt e kitüntetett csoport aránya.

A biztos szavazó pártot választók körének emelkedéséből még nyilvánvalóbban kiolvasható az a fenti megállapítás, hogy a politikai aktivitás növekedése elsődlegesen a Fidesz szavazótáborát érintette, a pártválasztókon belüli arányok ugyanis a nagyobbik ellenzéki párt irányába tolódtak el.

A biztos szavazók közé tartozók 57 százaléka szavazna most vasárnap a Fideszre (+3 százalékpont), 30 százalék pedig az MSZP-re (-3 százalékpont). Az MDF támogatottsága kereken 5, az SZDSZ-é 4 százalék.

Mind a kormány, mind az ellenzék munkáját a megkérdezettek többsége inkább negatívan értékeli, de míg az ellenzék esetében 57 százalék az elégedetlenek aránya, addig a Gyurcsány-kormány esetében 66 százalék, vagyis háromból két válaszoló úgy véli, hogy a kormány rosszul végzi a munkáját. Ennek ellenére még mindig a Fidesz szavazói körében nagyobb arányú az elégedetlenség a saját oldal tevékenységével kapcsolatosan (15 százalék), az MSZP-szavazók esetében nyolc százalék ugyanez az érték.

A felmérés szerint az MDF megítélése inkább a jelenlegi kormánypártok értékelésével mozog együtt, a kutatás rámutatott, hogy a választópolgárok megítélése alapján az MDF közelebb áll a jelenlegi kormánypártokhoz, mint a Fidesz vezette ellenzékhez.

A Szonda Ipsos legújabb felmérése szerint szeptemberben megállt az MSZP támogatottságának elmúlt hónapokban tapasztalható lassú emelkedése, sőt némileg visszájára fordult a folyamat, a Fidesz pedig 2 százaléknyi szimpatizánst veszített.

A Szonda Ipsos adatai szerint a teljes választókorú lakosság 32 százaléka a Fideszre, 18 százaléka az MSZP-re szavazna. A biztos pártválasztók körében 59 százalékos a Fidesz támogatottsága, az MSZP-é pedig 30 százalékos.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.