Itt Peking beszél
Julian (Gyula) Vang újságíró és tolmács a Kínai Nemzetközi Rádió (CRI) magyar nyelvű adásának munkatársa. A pekingi egyetemen tanulta nyelvünket. A középiskolákban a tehetségesebb gyerekeknek továbbtanulási lehetőségeket ajánlanak fel. Ő is több közül választhatott: vagy bolgárt tanul, vagy magyart. - A magyar mégiscsak fejlettebb ország - zárta le a témát.
Pekingben két felsőoktatási intézményben tanítanak magyart: az idegen nyelvi egyetemen és a kommunikációs főiskolán. A kettőn összesen 30-an végeznek évente. Gyula úgy saccolja, a végzősök fele felhagy nyelvünkkel, akik pedig megmaradnak magyarosnak, állami intézményeknél, főleg a kereskedelmi és a külügyminisztérium környékén helyezkednek el. És van nagy néha felvétel a nemzetközi rádiónál is.
A magyar adás szerkesztőségében 12 kínai és két magyar anyanyelvű munkatárs dolgozik. Az utóbbiak a magyar rádiótól jönnek Pekingbe általában egyéves kiküldetésre.
A "Vöröslik az égbolt, keleten felkel a nap..." kezdetű, közismert kínai népdallal indult a magyar nyelvű adás Pekingben 1976. július 26-án. Az eltelt három évtized alatt a szekció megért a mainál jobb időket is, hosszabb műsoridőt, több munkatársat, két stúdiószobát, amelyekből az egyiket két évvel ezelőtt át kellett adniuk az albán szekciónak.
- Mindennap egyórás adásunk van. Kínából és Franciaországban lévő átjátszónkból rövidhullámon adunk, az albániai állomásunk középhullámon sugároz Magyarország irányába. Ahogy hallom, ez utóbbi adót nem lehet jó minőségben fogni önöknél - mondta Gyula.
Hogy hányan hangolják rádiójuk hullámsávváltóit a kínai rádió frekvenciáira, arról Gyuláék viszonylag keveset tudnak. Ami tény: havonta mintegy 180 levelet kapnak. Honlapjukat (hungarian.cri.cn) egyre többen látogatják.
Szeretnének még közelebb kerülni a hallgatóikhoz, azt tervezik, hogy öt éven belül napi három-hatórás középhullámú frekvenciát vásárolnak Magyarországon. Az adásokat továbbra is Pekingben szerkesztik majd, de magyar földről sugározzák.