Putyin a miniszterelnöki bársonyszékből uralná tovább Oroszországot?
A miniszterelnöki tisztség vállalásához két feltételt nevezett meg: az egyik az, hogy az Egységes Oroszország győzzön a decemberi választásokon, a másik pedig, hogy tisztességes, hatékony és korszerűen gondolkodó ember legyen az új elnök. Ezek megvalósulásához már ma sem férhet kétség: az Egységes Oroszország választási győzelme bizonyos, és az is egyértelmű, hogy az új elnököt maga Vlagyimir Putyin fogja kijelölni.
A párt hétfői kongresszusán többször is felszólították Putyint, hogy maradjon meg elnöki tisztségében második mandátuma letelte után is, erre azonban Putyin kijelentette: "Az alkotmány egyetlen emberre szabott módosítását nem tartom korrektnek, még akkor sem, ha ebben az emberben kétségtelenül megbízom", s hozzátette, hogy a választópolgárok többségéhez hasonlóan nem tagja egyetlen pártnak sem, és azt akarja, hogy ez így is maradjon.
A lista vezetésére Gennagyij Kotyelnyikov akadémikus kérte fel az államfőt, s a javaslatot a kongresszus résztvevői felállva, viharos tapssal fogadták.
Az akadémikus azt is nyomban hozzátette: amennyiben kész a lista élére állni, Putyin 2008 tavaszán Oroszország miniszterelnöke lesz. "Oroszország állampolgárainak tisztáben kell lenniük azzal, hogy Ön a jövőben is kész vállalni a hatalmas felelősséget az ország fejlődéséért, s hogy ezt a gyakorlatban egyetlen módon lehet megvalósítani: ha Ön vezeti az Egységes Oroszország listáját, hogy 2008 tavaszán az Oroszországi Föderáció kormányának az élére állhasson. Ha Ön vállalja a lista vezetését, akkor december 2-án nem csupán választások lesznek, hanem gyakorlatilag népszavazás, amelyen az orosz emberek megerősítik az Ön státusát a nemzet vezetőjeként sok-sok évre, a párt pedig az Ön vezetői tevékenységének erős politikai és szervezeti alapja lesz" - mondta.
Andrej Vorobjov, a párt központi végrehajtó bizottságának vezetője kijelentette: annak köszönhetően, hogy Putyin vezeti a listát, az Egységes Oroszország több mint 300 mandátumot szerezhet az állami dumában. (A hét végén közzétett legfrissebb előrejelzés szerint a párt Putyin nélkül is 52,8 százalékra, vagyis 237 mandátumra számíthatott volna a dumában, ahol a szövetségi törvények elfogadásához 226, a minősített többséghez 300 szavazat szükséges.)
Az Egységes Oroszország Putyin kezdeményezésére jött létre 2001-ben, amikor - amint erre maga az elnök is rámutatott a kongresszuson - a 90-es évek sokkterápiája, az 1998-as összeomlás és a kaukázusi tragikus események után szükség volt egy konszolidáló hatású erőre.
A hétfőn kezdődött, kétnaposra tervezett kongresszust lényegében a választási jelölőlista elfogadására hívták össze, ám a többi pártoktól eltérően az utolsó pillanatig sűrű homály fedte a szövetségi lista első három helyére jelölendő személyek kilétét.
A minap az államfő ahhoz is hozzájárult, hogy a párt az ő arcát is "használja" a hivatalosan a kongresszus után kezdődő választási kampányban, de mire a hivatalos hozzájárulás megszületett, már rég elkészültek a választási plakátok és filmek.
A tanácskozáson egyébként 500 küldött és több mint 2500 vendég vesz részt.
(MTI)