Gyurcsány: "1956 lehetne a magyar nemzet közös többszöröse"
A II. kerületi, Orsó utcai Nagy Imre-házban tartott rendezvényen Gimes Miklóst, Haraszti Sándort, Losonczy Gézát, Maléter Pált, Szilágyi Józsefet és Vásárhelyi Miklóst méltatták. Haraszti Sándor 110 éve, 1897-ben született, Gimes, Losonczy, Maléter, Szilágyi és Vásárhelyi pedig most lenne 90 éves - valamennyien 1917-esek.
Donáth Ferenc bevezetője után Gimes Miklósról Révész Sándor, Haraszti Sándorról Tóth Pál Péter, Losonczy Gézáról Kövér György, Maléter Pálról Horváth Miklós, Szilágyi Józsefről Sipos Levente, Vásárhelyi Mikósról pedig Gombár Csaba szólt a zsúfolásig megtelt teremben.
A snagovi dokumentumoknak a forradalom 50-edik évfordulójára megjelent kiadásáról Tánczosné Bácskai Vera mondta el kritikai megjegyzéseit.
Alapító atyák
Donáth Ferenc felolvasta az egybegyűlteknek a kormányfő levelét. "...megtiszteltetés számomra, hogy levélben köszönthetem Önöket" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc. - "Nagy Imre és köre számomra baloldaliként és a köztársaság híveként, dmokrataként is fontos."
(...)
"...Nagy Imrét és körét a Harmadik Köztársaság alapító atyáiként tisztelem, hiszen az általuk képviselt elvek és értékek maradéktalanul az újratemetésük után, 1989-ben megszülető új köztársaságban tudtak érvényesülni, illetve mai politikai hazánkban, amely ma szabad, de nem magára hagyott ország - tagja az Európai Uniónak és a NATO-nak, a kontinens és a szabad világ legnagyobb érték- és érdekszövetségeinek.
Hiszem, hogy Nagy Imre és köre lehetne a közös nevező a mai, már nem csupán versengő, de kifejezetten megosztott politkai elitnek, illetve a közélet, az ország, a köztársaság hagyományai iránt érdeklődő polgárok sokaságának" - írta levelében Gyurcsány Ferenc.
17-esek nemzedéke?
Kende Péter politológus a rendezvényen elhangzottakkal kapcsolatban felvetette: véletlennek tekinthető, hogy a Nagy Imre csoport tragikus sorsú tagjai közül ilyen sokan ugyanabban az évben - 1917-ben - születtek. Azt azonban nem lehet történelmi véletlennek minősíteni, hogy éppen az a nemzedék játszotta a főszerepet 56ban, amely 20-30 évesen érkezett az 1945-ös nagy korszakváltáshoz. A náluk sokkal fiatalabbak akkor még nem juthattak szóhoz, a náluk idősebbek viszont "jobban ismerték a dörgést" - fogalmazott Kende Péter. - A későbbi Nagy Imre csoport tagjai azok a fiatalemberek voltak, akik 1945-ben csatlakoztak a kommunista mozgalomhoz, de nagyon gyorsan kiderült számukra, hogy egészen mást akartak, mint ami megvalósult.
(NOL)