Haditechnikai verseny életre-halálra
A Washington Post tegnap négyrészes, több mint száznegyven interjún alapuló sorozatot kezdett a pokolgépháborúról. Az első fejezetből is kiderül, hogy az ellenállásnak ez a formája készületlenül érte az USA-t, és a kibontakozó technológiai versenyben csak lassan tudja érvényre juttatni gazdasági és tudományos fölényét.
A pokolgépekkel az ellenállók elsősorban a megszállás amerikai támogatottságát akarják megingatni. Az első IED 2003. március 29-én, Nedzsef közelében robbant, és az öngyilkos merénylőn kívül négy amerikai katonát, illetve egy iraki biciklistát ölt meg. Azóta több mint 81 ezer robbantásos támadást hajtottak végre, az idén eddig 25 ezret, azaz naponta nagyjából százat. A robbanásokban összesen 21 200 amerikai vesztette életét, vagy sebesült meg.
A Pentagon négy év alatt több mint tízmilliárd dollárt költött, és jövőre újabb négy és fél milliárdot irányzott elő a védekezésre. A szakértők szerint a leghatékonyabban a robbanás pillanata előtt lehet beavatkozni: a pokolgépek gyártásával és telepítésével foglalkozó 160 sejtbe való beépüléssel és hírszerzéssel. Az amerikai hadiipar és a nehézkes beszerzési folyamat azonban magára a robbanásra és következményeire koncentrál: hárommilliárdot költöttek elektronikus zavaróberendezésekre, további milliárdokat erősebb páncélzatú terepjárókra és teherautókra. Az ellenállók közben sokkal gyorsabban és olcsóbban alkalmazkodtak minden változáshoz, új fejlesztéshez. Az interneten színes ábrákkal és táblázatokkal kiegészített, egyetemi szintű oktatóanyagok keringenek, amelyekből a "diákok" elsajátíthatják a pokolgépek összeszerelésének, telepítésének és működtetésének fogásait.
Az amerikaiak azonban, ha lassan is, de felveszik a kesztyűt. 2003-ban szinte minden pokolgépre jutott egy amerikai sérülés, most minden negyedikre. Harmincezer zavarókészülék telepítése után visszaesett a rádió-távvezérlésű IED-k szerepe, és a hatezer robot csökkentette a tűzszerészek veszteségeit. Jelenleg a harckocsik és páncélozott járművek ellen alkalmazott - az amerikai vád szerint Iránból származó - irányított energiájú, illetve az úttest alá telepített, tüzérségi lövedékeket tartalmazó pokolgépek okozzák a halálesetek hetven százalékát.
A legnagyobb aggodalmat a módszer terjedése váltja ki. Havonta átlag háromszáz pokolgépes támadás történik Irakon és Afganisztánon kívül. A Washington Post szerint jelenleg az a kérdés, elkerülhetetlen-e, hogy az Egyesült Államokban is elkezdődjön egy merényletsorozat.