A PSZÁF 25 millió forintra bírságolta az OMV-t
A közlemény szerint a PSZÁF a hivatalból indított eljárás során megállapította: a Mol Nyrt. névre szóló törzsrészvényekre 2007. június 15. napot követő időszakban kötött ügyletek során, illetve az OMV időközben nyilvánosságra hozott szándéknyilatkozatában megfogalmazottak alapján sérültek a piacbefolyásolásra, illetve a vállalatfelvásárlásra vonatkozó egyes törvényi rendelkezések.
A bírságot a határozat kézhezvételét követő 30 napon belül kell a PSZÁF bankszámlájára befizetni. Ha az OMV ennek határidőben nem tesz eleget, késedelmi pótlékot köteles fizetni. A határozat a Fővárosi Bíróság előtt támadható meg, de ennek a határozat végrehajtására nincs halasztó hatálya.
A PSZÁF augusztusban indított eljárása megállapította: OMV szeptember 25-én szándéknyilatkozat jelentetett meg és juttatott el a Mol igazgatóságára, amiben leírja, hogy kész a Mol részvényeseinek 32.000 forintos részvényenkénti vételáron ajánlatot tenni, amint megszűnik az alapszabályban rögzített 10 százalékos szavazati korlát. A másik feltétel az volt, hogy vonják be azt a 40 százaléknyi részvényt, amit a menedzsment kontrollál.
Az OMV közölte: ajánlata kizárólag attól függ, hogy meg tudja-e szerezni a szavazatok legalább 50 százalékát, illetve az EU versenyjogi jóváhagyását.
A felügyelet közölte: szeptember 25-én megkereste az OMV-t, nyilatkozzon, hogy a szándéknyilatkozatban foglaltakat vételi ajánlatnak tekinti-e. Az OMV közölte: szándéknyilatkozata a tőkepiaci törvény szerint nem minősül nyilvános vételi ajánlatnak.
A PSZÁF közölte: a nyilatkozatokban olyan ellentmondásokat tárt fel, amik a pénz- és tőkepiac zavartalan és eredményes működése ellen hatnak. A szándéknyilatkozat a vonatkozó törvény piacbefolyásolás tényállásában definiált "félrevezető információ közlésének" minősíthető, amivel megvalósul a tiltott magatartás.
A felügyelet értelmezésében a szándéknyilatkozat egyfelől leszögezi, hogy "az OMV kész a Mol részvényekért 32.000 forint vételárat ajánlani készpénzben részleges részvénycsere lehetőségével", majd más helyen úgy szól, az OMV "jelenleg kész" 32.000 forint részvényenkénti vételáron ajánlatot tenni. A szándéknyilatkozatban szereplő "javasolt ajánlat" pedig úgy fogalmaz: "az OMV igazgatósága kész a Mol részvényeseinek 32.000 forintos részvényenkénti vételáron ajánlatot tenni, amint elhárulnak azok az akadályok, amelyek akadályozzák a szavazati jogok révén történő irányításszerzést a Mol-ban".
A PSZÁF szerint a szándéknyilatkozat nem nyújt segítségat a befektetőnek ahhoz, hogy a befektetési döntése előtt kialakítsa álláspontját arról, hogy a feltételek bekövetkezte vagy végleges meghiúsulta várható-e megalapozottan.
A felügyelet közölte azt is: a vételi ajánlattételi szándék időben nem behatárolható – részben feltételezett – lépéssorozata a piac befolyásolására hat. A szándéknyilatkozat tartalma - különös tekintettel az ajánlati ár meghatározásra - időbelisége nem meghatározható, nem tárja fel az egyes feltételek egymáshoz való viszonyát, és nem rendezi azok bekövetkezése vagy végleges meghiúsulása esetén az OMV magatartását.
A szándéknyilatkozat a befektetőknek nem nyújtott megfelelő tájékoztatást az ajánlati ár OMV részéről való teljesítésére vonatkozóan sem. Félrevezetőnek ítéli a felügyelet a szándéknyilatkozatban megjelölt árat különösképpen abból a szempontból, hogy az egy likvid piacon a befektetők, illetve részvényesek számára az időbeli korlát, vagy a feltételrendszer pontos, egyértelmű ismerete nélkül nem értelmezhető. Különös figyelemmel arra a tényre, hogy a nyilatkozat szóhasználata a vételár tekintetében a jelen piaci viszonyok alapján történő árfolyam-meghatározásra vonatkozó értelmezést erősíti úgy, hogy mindezek teljesítését jövőben bizonytalan lépésektől teszi függővé.
Mindezen okokból a felügyelet úgy ítéli meg, hogy az OMV a nyilvánosság számára félrevezető információt közölt. E félrevezető információnak tudatában volt, illetve tudatában kellett volna lennie, figyelemmel a korábban a Mol menedzsmentjével folytatott tárgyalások eredménytelenségére, valamint az általa vázolt feltételrendszer egyes elemei, így a 10 százalékos szavazati korlát eltörlésére vonatkozó feltétel meghatározásának időben nem behatárolható voltára, valamint az OMV e területen elvárható szakértelmére és gondosságára.
A bírság összegének megállapítása során a felügyelet súlyosbító körülményként értékelte az alábbi körülményeket: a jogsérelem egy, a tőkepiac biztonságos, transzparens működése szempontjából kiemelkedő súlyú szabály megsértésével következett be. A tiltott piacbefolyásolás érintette a Mol törzsrészvényének a tőzsdei kereskedését.
A felügyelet enyhítő körülményként mérlegelte, hogy vagyoni előny a jogsértő magatartással összefüggésben az ügyfélnél nem realizálódott, illetve a megállapított jogsértés az ügyfél felügyelet által ismert tőkepiaci gyakorlatában egyedi esetnek számít.
A fentiek alapján a bírságot a PSZÁF a törvény által megszabott büntetési tétel alsó harmadában állapította meg.
Az osztrák cég tiltakozik
Az osztrák olaj- és gázipari vállalat tiltakozásának adott hangot pénteken a PSZÁF által rá kiszabott bírság miatt, és bejelentette, hogy minden lehetséges jogi eszközt igénybe vesz a döntés megváltoztatására.
Az MTI érdeklődésére a cég szóvivője nyilatkozatban válaszolt, amelyben felhívta a figyelmet arra, hogy az OMV ellen olyan "gyorsított eljárást" folytattak le, amely nem tette lehetővé, hogy a magyar és az európai uniós joggal összhangban kifejtse álláspontját.
Az OMV határozottan visszautasította a vele szemben megfogalmazott vádakat, és aláhúzta, hogy a Mol-lal kapcsolatos szándéknyilatkozatával éppen hogy növelni kívánta a piac átláthatóságát, nem pedig manipulálni azt.
Veres: az érvényes magyar törvényeket be kell tartani
Valamennyi tőkepiaci szereplőnek kötelessége az érvényes magyar törvényeket figyelembe véve cselekednie, ezért aki vagy amely szervezet nem veszi figyelembe a szabályokat, számíthat a büntetésre - mondta Veres János pénzügyminiszter a döntéssel kapcsolatban.
Veres János aláhúzta: "nem fogadható az el, ha bárki, bármely piaci szereplő félreérthető ajánlattal befolyásolja a piacot. Az ajánlattételnek a tőkepiaci szereplők esetében törvényben rögzített formája és feltétele van, ezt mindenkinek be kell tartani". Arra a kérdésre, hogy a pénzügyminiszter az OMV által a Mol-részvényekre tett 32 ezer forintos vételi ajánlatra gondolt-e, a miniszter azt válaszolta: "igen, konkrétan arra gondoltam."
Elmondta: ez egy nem szabályosan megtett ajánlat volt, ez egy, a sajtóban megjelent ajánlatként lett ismert és nem adták be szabályosan a PSZÁF-hoz.
(forrás: MTI)