Megegyeztek a biztosítási reformról

A koalíciós pártok megegyeztek tegnap késő este az egészségbiztosítási reformról. Hátországukban ugyanakkor továbbra is nagy a bizonytalanság arról: mi is lehet a kompromisszum valódi tartalma.

Biztosan megegyeznek, legfeljebb a következő napokban majd arról vitatkoznak, hogy miben is egyeztek meg - latolgatta egy szakértő a hétfői biztosítói modellváltásról szóló koalíciós alku esélyeit. A kompromisszum mindenesetre késő este megszületett: 18 megyére és négy, a fővárost és környékét lefeldő területi egységre bontva végezhetik majd a regionális pénztárak az egészségügyi ellátás finanszírozását.

Tegnap, nap közben még bőven voltak eldöntendő kérdések: a szocialisták a délutáni plenáris ülés alatt is vitatkoztak egymás közt arról, mi az, ami számukra elfogadható.

A miniszterelnök még a szombati választmányi ülésen javasolt kompromisszumot, miszerint megyénként alakulhatnának meg a pénztárak. Ezzel részben teljesülne az MSZP elképzelése: területi alapon szerveződne újjá az egészségügyi rendszer. Ám, hogy a szabad demokraták versenyóhaja is teljesüljön részben: a régióknál kisebb területi egységek jönének létre. A fővárosban és vonzáskörzetében négy területi egység jöhet létre. Az egészségpénztárak itt egy bizonyos ideig szabadon toborozhatnák tagjaikat. A határidő lejárta után a pénztárt nem választókat viszont területi alapon sorolnák valamely ellátásszervezőhöz. (Lapunk úgy tudja a miniszterelnök e javaslathoz hétfőre szakértői érveket is várt, ám a modelleken dolgozó szakemberek közül többen nem vállalták a feladatot. Mondván: ez olyasfajta politikai kompromisszum, amelyet szakmailag nem tudnak magyarázni.)

A szocialista frakció rábólintott a megyénkénti felosztásra, a főváros és vonzáskörzetével kapcsolatos javaslatról viszont még a plenáris ülés alatt is egyeztettek egymás között.

- Kötélhúzás zajlik, de biztosan lesz modellváltás - véli Repa Imre, a Kaposvári megyei kórház főigazgatója, aki korábban az Államreform Bizottság tagjaként maga is részt vett az átalakítás előkészítésében. Szerinte mindkét pártot a belső ellenzéke is kényszeríti a megegyezésre. A szakember hozzátette: a biztosítói modellváltás az egyetlen olyan erő, amely garantálja, hogy megtörténjenek az ellátórendszerben a tavasszal elmaradt változások. Azaz tovább csökken a kórházi szektor súlya, és csak azok az intézmények működhetnek, amelyek biztonságos és jó színvonalú ellátást nyújtanak. Tavasszal Repa Imre egyebek mellett lapunknak adott nyilatkozatában is elmondta: a jó minőségű betegellátásához 50-60 kórházzal kevesebb is elég.

Egyre kisebb az esélye a biztosítói modellváltásnak, a koalíciós alkudozás miatt nem marad idő a megvalósításra - mondta lapunknak Rékassy Balázs, a GKI-EKI szakértője. Szerinte szakmailag szinte megvalósíthatatlan a koalíciós kompromisszumot jelentő ötlet. Úgy tűnik az elképzelésből eltűntek a szakmai szempontok, csak a politika maradt. Sajnos már az se számít, hogy ezt a megoldást elvetik a biztosítók, ha meg őket kihagyják, akkor mi értelme az egésznek? Hozzátette: baj, hogy a koncepció készítői nem figyeltek a szakmára. Az új rendszert szerinte a háziorvosokra kellene építeni.

Kóka János és Horváth Ágnes a tegnapi sajtótájékoztatójukon - eleget engedtek?
Kóka János és Horváth Ágnes a tegnapi sajtótájékoztatójukon - eleget engedtek?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.