Tőkés László püspök visszalépését sürgetik

Közreadta EP-jelöltjeinek véglegesített listáját a Romániai Magyar Demokrata Szövetség. Az RMDSZ Kolozsváron rendezett önkormányzati konferenciáján nyilvánosságra hozott listát Frunda György és Sógor Csaba szenátorok vezetik. A harmadik helyezett Winkler Gyula informatikai és távközlési miniszter, a negyedik pedig Bíró Rozália, Nagyvárad alpolgármestere.

A november 25-re kiírt romániai európai parlamenti választások kampánya hivatalosan ugyan még nem vette kezdetét, a pártok azonban már javában kampányolnak. Az RMDSZ-nek nem sikerült közös, erdélyi-magyar jelöltlistát létrehoznia, mivel az ezt célzó tárgyalások eredmény nélkül fejeződtek be, így Tőkés László nagyváradi református püspök - hat "alternatív" erdélyi magyar szervezet támogatásával - független jelöltként indul a választáson. A tét óriási: az erdélyi magyarság brüsszeli képviselete.

Markó Béla RMDSZ-elnököt a Népszabadság arról kérdezte, melyek lesznek az RMDSZ-kampány fő irányvonalai, és hogyan viszonyul majd kampányában a szövetség a függetlenként induló püspökhöz.

- Választóinkat meg kell győznünk arról, hogy szavazzanak az RMDSZ-re, és ne szavazzanak egy független jelöltre, mert azok a szavazatok elvesznek. Minden eddigi adatunk azt bizonyítja, hogy független jelölt nem juthat be az Európai Parlamentbe. Ha viszont túl sok szavazatot elvisz, veszélybe sodorhatja a romániai magyar képviseletet, mert esetleg az RMDSZ-t is az ötszázalékos bejutási küszöb alá nyomja. Ezt el fogjuk mondani, de a kampányunk nem valaki ellen történik majd, hanem valakikért: a romániai magyarokért.

- Pozitív kampányt folytatnak tehát?

- Nem nagyon szeretem ezt a kifejezést, de pozitív kampányt folytatunk. Nem fogunk polémiába bocsátkozni sem Tőkés Lászlóval, sem másokkal. Nem fogadjuk el azt, amit el akarnak hitetni velünk, hogy itt magyar-magyar küzdelem lesz. Nem, ez továbbra is magyar-román küzdelem! Azt fogjuk elmondani a választóinknak, hogy ha csak románok képviselik Romániát Brüsszelben, ez azt jelenti, hallgatólagosan mi is elfogadjuk, hogy Románia nemzetállam.

- Azt is megfogalmazták, hogy az RMDSZ a románok szavazatára is számít. Milyen üzenetet fogalmaz meg a szövetség a románság felé?

- A kormányban is tudtunk úgy a magyarok javára cselekedni, hogy közben a románok javát is szolgáltuk. Minisztereink, kormányzati tisztségviselőink teljesítményét mindenki elismeri. Fölhozhatom példaként Borbély Lászlót, akinek munkáját nemcsak a magyarok értékelik, hanem a románok is, mert területrendezésben, régiófejlesztésben, utak, sportcsarnokok, állami lakások építésében sokat teljesített. Az úton románok is járnak, a sportcsarnokokban románok is sportolnak, a lakásokban románok is laknak.

- Lát még valamilyen kiegyezési lehetőséget Tőkés László püspökkel a közös lista érdekében?

- Szerda délben tesszük le a listát, az utolsó napon, amelyen a választási bizottság ezt lehetővé teszi. Mindvégig nyitottak vagyunk. Mi felajánlottuk a püspök úrnak a bejutóhelyet, és nem mi voltunk azok, akik az ő javaslatát visszautasítottuk. Láttam, hogy Tőkés László végig habozott, és azt is láttam, hogy mások győzték meg arról: ne az összefogás mellett, hanem a konfrontáció mellett döntsön. A közös lista továbbra is ajánlatunk, de formailag ez most már nem nagyon lehetséges. Ám a református egyháznak is meg kellene fontolnia, hogyan viszonyul mindehhez. Ha például ő lemondana a független jelölésről, azzal nagyon fontos üzenetet tudna megfogalmazni a romániai magyarság felé. Tőkés László akkor lenne igazán nagy kaliberű politikus, ha ezt megtenné.

Markó: Ez nem magyar-magyar küzdelem
Markó: Ez nem magyar-magyar küzdelem
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.