Mianmar: vasárnap is folytatódott a boncok tüntetése
Folytatták tüntetéseiket a katonai kormányzat ellen a buddhista szerzetesek vasárnap Mianmarban.
Szemtanúk szerint legalább kétezer szerzetes és több száz apáca gyűlt össze a volt főváros, Rangun leghíresebb szentélyében, a Svegadon pagodában, ahonnan - akárcsak előző nap - közös imádkozás után tiltakozó felvonulásra indultak.
Ezt megelőzően Magwai településen tartott egyórás tüntetést körülbelül 300 szerzetes.
A ranguni junta egy hónapja megemelte az üzemanyagok árát, tüntetések sorozatát váltva ki intézkedésével. A szerzetesek szolidaritásuk jeleként csatlakoztak a lakosság tiltakozó megmozdulásaihoz.
Buddhista szerzetesek tüntetnek Mianmarban
Mintegy tízezer buddhista szerzetes vonult végig szombaton Mianmar második legnagyobb városának, Mandalajnak a belvárosán, a katonai kormányzat legutóbbi intézkedései ellen tiltakozva.
Tüntetés kezdődött a volt fővárosban, Rangunban is. (2005 novemberében a régi fővárostól, Ranguntól 320 kilométerre északra fekvő Pjinmana városba helyezték át az ország fővárosát, kormányzati központját. A városban kiépített új kormányzati székhely a Najpjido nevet kapta 2006 márciusában, azóta Najpjido az új főváros hivatalos neve.)
Mintegy ezer szerzetes kezdett felvonulást helyi idő szerint délelőtt a volt fővárosban, az ország legnagyobb városában. A Svedagon pagodában, az ország legbecsesebbnek számító buddhista szentélyében gyülekeztek, onnan indultak el tiltakozó menetükre. A gyülekező helyének megválasztása jelképes volt: a pagoda számos korábbi kormányellenes megmozdulás kiindulópontja volt már a brit gyarmati időkben is és az 1988-as demokratikus mozgalomban is.
A rendőrség nem akadályozta meg, hogy a tüntető boncok elvonuljanak a demokratikus mozgalom házi őrizetben tartott vezéralakjának, Aung San Suu Kyinek a háza előtt. (A ranguni Egyetem sugárútnak az a szakasza, amelyen a demokratikus mozgalom vezetőjének háza áll, máskor le van zárva minden gyalogosforgalom elől.)
Az egyik szerzetes tájékoztatta később a részletekről kormányellenes tüntetők egy csoportját Rangun belvárosában. Mint mondta, Suu Kyi kijött a háza elé, és integetett az elvonuló tüntetőknek, akik örömmel tapasztalták, hogy a demokratikus erők vezéregyénisége egészségesnek látszik. A szerzetesek rövid időre megálltak Suu Kyi háza előtt, és imákat mondtak a tekintélyes politikus asszonyért, a Nemzeti Szövetség a Demokráciáért szervezet fejéért. Ez a szervezet megnyerte 1990-ben a választásokat, de a hadsereg megakadályozta, hogy átvegye a hatalmat.
Noha a buddhista kolostorok 1988-ban is központi szereplői voltak a katonai kormányzat elleni felkelésnek, a hatóságok egyelőre óvakodnak az erő alkalmazásától, mert - megfigyelők szerint - attól tartanak, hogy a nagy tekintélynek örvendő szerzetesek bántalmazása vagy őrizetbe vétele olajat öntene a tűzre, és még nagyobb tüntetések előidézője lenne.
A ranguni junta egy hónappal ezelőtt megemelte az üzemanyagok árát, tüntetések sorozatát váltva ki intézkedésével. A szerzetesek szolidaritásuk jeleként csatlakoztak a lakosság tüntetéseihez. A tüntetők időközben
már nemcsak az áremelések, hanem általában a kormányzat szerintük rossz gazdaságpolitikája ellen is tiltakoznak. Mi több, az egyik szerzetescsoport "a népet elszegényítő gonosz katonai despotizmus" felszámolására szólította fel a lakosságot.
Az országban működő keresztény és muzulmán csoportok vezetői is felhívásokat intéztek híveikhez, hogy tiltakozzanak a tábornokok 45 éve tartó uralma ellen. A héten szinte minden nap rendeztek tiltakozó felvonulásokat Rangunban.
(MTI/AP/Reuters)