Jól szervezett puccs a Metro-ban

Még több nyereséget a részvényesek zsebébe! – ezzel a jelszóval ültették az egyik legnagyobb német kereskedelmi vállalat, a Metro Group elnök-vezérigazgatói székébe Eckhard Cordest a düsseldorfi székhelyű cég fő tulajdonosai.

A "nagy szanáló" hírében álló Cordes valószínűleg több ágazatot fel fog számolni, így a 60 milliárd eurós árbevételű óriás elsősorban a Metro Cash&Carry áruházakra, valamint a MediaMarkt/Saturn elektronikai hálózatokra fog támaszkodni.

Cordes kinevezése nagy meglepetést keltett, valójában egy hosszú hónapok óta tervezett húzás volt, ami egyben eldöntötte a Metro három fő részvényese között hosszabb ideje zajló befolyási-hatalmi vitát is. A közel 28 milliárd eurós árbevételű, 1756-ban alapított Haniel konszern titokban 3,5 milliárd euróért Metro-részvényeket vásárolt fel, a stróman szerepét a Goldman Sachs amerikai befektetési bank játszotta. A húzással a Haniel, valamint a szintén alapító főrészvényes Schmidt-Ruthenbeck család ötven százalék fölé emelte tulajdonrészét, s ezzel megnyílt az út, hogy "kigolyózzák" a harmadik főrészvényest, a Metro létrejöttében is aktív Otto Beisheimet.

A jól szervezett puccsra emlékeztető hatalomátvétel egyben azt is jelenti, hogy a Metro éléről nyolc év után távoznia kell a Beisheim pártfogoltjának számító Hans-Joachim Körbernek. A német sajtó szerint a Haniel 2006 májusában azért csábította magához cégfőnöknek a korábban három évtizedet a Mercedes-Benznél lehúzó Cordest, mert őt szemelték ki arra, hogy a Metronál hatalmi pozícióba segítse a duisburgi kereskedőházat, majd pedig szanálja a harminc országban 240 ezer embert foglalkoztató kis-, és nagykereskedelmi gigászt. Cordesről sokáig úgy tűnt, hogy Stuttgartban ő lesz Jürgen Schrempp utódja, de az autóipari gigász élére végül Dieter Zetsche került.

A Metro Grouphoz visszatérve: Körbernek azért is mennie kellett, mert a (fő)részvényesek meglehetősen elégedetlenek voltak az évi két százalékos nyereségességi rátával. Felrótták neki, hogy túl sokat pazarolta a Wal-Mart németországi hipermarketeinek felvásárlására, ha a pénzt a Cash&Carry ágazatba forgatta volna, a nyereségességi ráta elérhette volna akár a húsz százalékot is.

A Metro Group irányítását novembertől átvevő, s ezzel a legnagyobb hatalmú német menedzserek körébe belépő Cordes nagy valószínűséggel megválik az olyan kevésbé haszontermelő ágazatoktól, mint a real/Extra nevű hiper/szupermarket-lánc és értékesíti a csoport tulajdonában lévő ingatlanok döntő részét is. Nem kizárt a Media Markt/Saturn tőzsdére vitele sem, ugyanakkor várhatóan áruba bocsátja az alapos ráncfelvarráson átesett Kaufhof-áruházakat is: ezek átvételére a nagy konkurens, a Karstadt-áruházláncot is felvonultató Arcandor a legnagyobb esélyes.

Berlin

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.