Máglyára küldik a prémeket
Bundakabátokat, szőrmegallérokat, prémkesztyűket, szőrmekalapokat gyűjt a szegedi Orpheus Állatvédő Egyesület, hogy azután elégesse azokat. Az akció szervezői tisztában vannak azzal, hogy a több százezer, esetenként akár egymillió forintnál is többe kerülő szőrmekabátokat gazdáik valószínűleg nem égettetik el, ám azt mondják: nem az érték számít, hanem a gesztus, ezért minden olyan szőrméből készült kiegészítőt is szívesen fogadnak, amelyekről gazdája úgy gondolja, hogy nélkülözni tudja. Ösztönzésként a prémből készült ruhadarabjaikról lemondók között több tízezer forint értékű ruházati vásárlási utalványokat sorsolnak ki. A felajánlásokat a civil szervezet központi telephelyén a Csongrád megyei Algyőn gyűjtik, ám országszerte igyekeznek minél több állatvédő egyesületet bevonni a kezdeményezésbe, hogy más vidékeken is legyenek lerakatok.
Az akció időzítéséről Seres Zoltán, az egyesület elnöke azt mondta: azért az őszi hónapokban szervezik a tiltakozást, mert ebben az időszakban a legnagyobb a forgalmuk a prémkereskedőknek. Az ország több nagyvárosában december elejére tervezett máglyarakás időpontja sem véletlen - abban bíznak, hogy akciójuk nyomán sokakat sikerül meggyőzniük: karácsonyra ne vásároljanak szőrméből készült ajándékot.
- Az Északi-sarkon szükség lehet prémkabátra, de a mi éghajlati viszonyaink között a szőrmék nem valós emberi szükségletet szolgálnak, hanem a divatot, a hiúságot és a sznobizmust. A világon évente 50 milliónál több állatot tenyésztenek ingerszegény környezetben azért, hogy a prémfeldolgozó ipar megnyúzza, a divatcégek pedig bundakabátot, nyakgallért, sapkát készítsenek belőlük - fogalmazott Seres Zoltán, majd hozzátette: mivel az állatok prémcélú tenyésztése - az állatvédelmi jogszabályok betartása mellett - törvényes tevékenység, az állatvédők egyetlen fegyvere a szemléletformálás.