Fagy előtti növénytotó: vigyük vagy védjük
Az elmúlt napok lehűlése még semmilyen kárt nem okozott a hidegre érzékeny növényeknek. Nem árt azonban felkészülni, mert szeptember végétől bármikor érkezhet egy jelentősebb, akár 5-10 fokos éjszakai fagy. Volt már olyan szeptember, amikor a tévéhíradó időjárás jelentése után sokan rohantak, hogy régóta dédelgetett növényeiket még este becipeljék. Most lajstromot kellene készíteni azokról a növényekről, amelyek télen nem maradhatnak kint. Vannak olyanok, amelyek kibírják a telet, csak védett helyre kell húzni őket, másokat takarni kell. A téltűrés szempontjából egyes fajokon belül is nagy a változatosság, ugyanis a nemesítők - főként az olasz, francia, spanyol faiskolákból származó egyedekre jellemző ez - a díszes levelek vagy a virágözön érdekében olyan változatokat is létrehoznak, amelyek az eredeti növénynél kevésbé tűrik a fagyos időt. Ezért a cserjék, fácskák vásárláskor alaposan tájékozódni kell. Ha lehet választani, akkor magyar faiskolában felnevelt mellett döntsenek. Az idősebb növények és a főleg a télállóként hirdetett kaktuszok esetén érdemes a kertészeket kikérdezni, hogy az előző teleket hol töltötte az adott növény. Ha állítják, hogy a szabadban, akkor már csak bizakodni lehet, hogy igazat mondtak.
A kertekben jól tartott lombhullató növények rövidesen jelzik, vége a szezonnak. A muskátlik már szerényebben hoznak új virágok, ahogy a leander bimbója is nagyon lassan nyílik. Az angyaltrombita hatalmas virágai már fonnyadnak egy-egy hűvösebb éjszaka után.
A telelőkre jellemző helyszűke miatt ilyenkor érdemes a fás növényeket metszeni, hogy karcsúbban jobban elférjenek a garázsban, pincében, lépcsőházban, verandán. A termetesebb, olyan fásodó szárú növények, mint a leánder, enciánfa vagy a sétányrózsa ágrendszerét is meg lehet ritkítani. Ugyancsak fontos lenne a gombabetegséget gyógyítani, megelőzni, és a tetveket vagy egyéb kártevőket irtani. Ha ugyanis fertőzött növény kerül a telelőhelyre, akkor a nyavalyáikat hamar átadják egymásnak, s zárt térben már eléggé körülményes permetezni. A leggyakrabban előforduló, nyáron szabadban is megélő növényt próbáljuk fagytűrés szempontjából sorrendbe állítani.
A legkevésbé az angyaltrombita, a nem télálló banán, bougainvillea, citrusok, ibolyafa viseli a hideget. Nem érheti őket nulla fok alatti hőmérséklet. Egy hidegfokozattal - mínusz öt fokig télálló - többet bír a datolyapálma, leander, kasszia, kalapácscserje (nálam némi takarással már harmadik éve a szabadban kitelel), hibiszkusz. A vadabb hidegeket is túlélik a talajba ültetett puszpángok, babér, bambusz, kínai kenderpálma. Ha ezek közül valamelyik cserépben van, akkor érdemes a cserepet takarni, mert átfagyhat.
A jövő héten az őszi tőosztásról, átültetésről írunk.
Szeptember 21-23. között tizennegyedik alkalommal rendezik meg a Hortus Hungaricus (Magyar kert) elnevezésű nemzetközi szakkiállítást és vásárt a Flora Hungaria nagybani virágpiacon, Szigetszentmiklóson. A kertészeti bemutatón és vásáron tucatnyi ország közel 300 kiállítójának kínálatával ismerkedhetnek meg hét végén a Szigetszentmiklósra látogatók. A mai szakmai nap után a szombat és vasárnap a közönségé.