A nagycsaládosok bojkottra készülnek
A nagycsaládosok véleménye szerint az egészségügy átalakítása nem csak az érdekvédelmi és szakmai szervezetek véleményével nem találkozik, hanem a koránypártokon belül sincsen egyezség ebben a témában, ezért tiltakoznak az ellen, hogy egy rossz kompromisszumot a társadalomra kényszerítsenek - mondta az elnök.
A NOE tiltakozik az ellen, hogy hatástanulmányok, előzetesen átgondolt vizsgálatok hosszú távú következménye, mérlegelése hiányában akarják meghozni az egészségügyi reformra vonatkozó döntéseket.
A civil szervezet úgy döntött, hogy ha az üzleti biztosítást bevezetnék az egészségügyben, az ebben résztvevő magánbiztosítók ellen a civil világban bojkottra fog felszólítani mindenkit a NOE.
Véleményük szerint ez a meggondolatlan rendszer nagyon káros lenne a lakosságra és csak problémát okozna.
A jelenlegi gazdasági helyzetből kiindulva a családokat és nemcsak a nagycsaládokat óvják attól, hogy hiteleket vegyenek fel, illetve arra kérik őket mérlegeljék a hitelfelvételek körülményeit.
Szabó Endre hangsúlyozta: a gazdasági helyzet az áremelkedésekkel együtt, véleményük szerint hitelfelvételek esetén tömeges eladósodáshoz fog vezetni, ami lehetetlenné teszi sok család életét.
A NOE értékelte a szeptember 8-án tartott élőlánc demonstrációt, amelyen több 10 ezer ember vett részt és amelyhez több mint 30 civil szervezet csatlakozott - mondta el Török Ádám, a szervezet főtitkára.
Kifogásolták, hogy a demonstráció után több politikus felszólította a civil szervezeteket, köztük a NOE-t is, hogy ne politizáljanak.
Hangsúlyozta, az ő szervezetüknek és más civil szervezeteknek is az a dolga, hogy szakpolitikát folytasson, de a pártpolitikába nem akarnak beavatkozni és ezt nem is fogják megtenni.
Szabó ehhez hozzátette, hogy több vezető politikus is összekeveri a köz ügyeivel való törődést, azaz magát a politikát, a pártpolitikával. Mint mondta: "a politika nemcsak a pártok sajátja, hanem az egész civil társadalomé".
Tarlós Polgári Szociális Bázist alapított a kampányra
A vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazási kérdések kampányában is szerepet vállal a Polgári Szociális Bázis, amelynek megalakulását Tarlós István, a fővárosi Fidesz frakcióvezetője jelentette be.
Tarlós hét fideszes, illetve KDNP-s politikussal együtt alapította az új szervezetet, azt mondta: a Polgári Szociális Bázis nem bejegyzett, hivatalos, hanem önkéntes szervezetként működik majd és fontos feladata lesz, hogy a népszavazás három legfontosabb kérdésében propagandát fejtsen ki, tájékoztatókat tartson, felvilágosító tevékenységet folytasson.
A következő időszakban országjárásra indulnak, és elsősorban a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazási kérdésekre koncentrálnak, de nem csak erre a témára korlátozódik a szerveződés munkája, és nem csak a népszavazás idején működnek majd.
Őszinteség, együttérzés, támogatás - Tarlós szerint ezek a legalapvetőbb gondolatai a Polgári Szociális Bázisnak, amelyre azért van szükség, mert Magyarországon a kormány szociálisan érzéketlen, kizárólag a neoliberális piaci szemléletet követi, ami miatt a régi szociális háló szakadozik, és milliós tömegek kerülnek nehéz helyzetbe.
Kérdésre válaszolva azt mondta: a támogatás nem azt jelenti, hogy gulyáslevest osztogatnak majd, de ha azok a karitatív szervezetek is csatlakoznak, amelyek jelezték érdeklődésüket, akkor kisebb anyagi természetű akciókra is képesek lesznek.
Mint mondta, szociális érzékenység jelenleg csak a polgári jobboldalon van, amely fontosnak tartja, hogy új szociális háló jöjjön létre, a középosztály és a leszakadó rétegek közötti szövetséggel.
Ennek az új szövetségnek a létrehozására gondoltunk, amikor létrehoztuk a Polgári Szociális bázist, amihez már csatlakozott a Polgári Fiatalok Egyesülete, és több közéleti személyiség, civil és karitatív szervezet szintén jelezte érdeklődését - mondta Tarlós, hozzátéve: bárki csatlakozhat, aki egyetért céljaikkal.
A Polgári Szociális Bázis alapítói Tarlós István mellett, Bús Balázs, Óbuda fideszes polgármestere, Székyné Sztrémi Melinda, Salgótarján fideszes polgármestere, Náray Szabó Gábor, a Professzorok Batthyány Körének vezetője, Soltész Miklós KDNP-s országgyűlési képviselő, valamint Iván László, Kontur Pál és Varga József fideszes országgyűlési képviselők.
(forrás: MTI)