Kísértetház Józsefvárosban
Kétszáz százalékkal emeli a lakbért a VIII. kerület a Vajdahunyad utca 25.-ben. A ház az 1800-as évek végén épült, azóta semmilyen nagyobb javítást, felújítást nem végeztek benne/rajta, mi több, 1989-ben bontási listára tették; csak az életveszély-elhárítási és a legszükségesebb javítási munkákat végezték el - panaszolták lapunknak a lakók.
Az önkormányzatnál akkoriban készült egy bontási és egy építési terv, amely szerint a szomszédos üres ingatlannal egybevonva a két telek helyére egy normális méretű lakásokból álló házat építenek. De nem ez történt: a szomszédos kis telekre nagyon gyorsan felépítettek a mai kor színvonalától és követelményeitől messze elmaradó, a dzsumbujt idéző házat - írják a házbeliek.
2004-ben a RÉV 8, azaz a Józsefvárosi Rehabilitációs és Városfejlesztési Rt. egy elektromos hibajavítás után a lakók kérdésére közölte, hogy az épület bontási listán van, a vezetékek felújítása csak pénzkidobás.
A lakók nagy meglepetésére 2005-ben törölték a házat a bontási címjegyzékből. Kiadtak egy elvi engedélyt lakásbővítésre, majd pár hónappal később az épület állagára való hivatkozással további döntésig kurtán-furcsán felfüggesztették azt.
2006-ban készült az épület állagáról egy teljes felmérés, amelyet az önkormányzat az idén januárban megkapott. Ez a felmérés egyebek mellett megállapítja, hogy a teljes tetőszerkezetet le kell cserélni, a födémek az első és második emeleten szintén cserére szorulnak, a földszinten meg kell erősíteni őket, mert életveszélyesek. Az épület bal oldali alapját ugyancsak meg kell erősíteni, mert az állandó mozgásban van, Talajmechanikai vizsgálat szükséges. az elöregedett vezetékhálózatokat szintén ki kell cserélni.
Ezekre a munkákra időhatárokat is megállapítottak, azonnali, három hónapon belüli és egy éven belül elvégzendő, valamint programozható. A legtöbb beavatkozás az azonnali, vagy három hónapon belüli kategóriába esik. Ezekből az elmúlt hónapokban persze semmi nem valósult meg.
A vagyonkezelőség készített egy költségbecslést a felújításról 40 millió forint értékben, ami a lakók szerint nevetséges, ők úgy számolják, hogy a végösszeg elérné a 274 millió forintot. A negyvenmillió talán a homlokzat felújításárra lenne elég. A felmérés készítői leszögezték: az épület bontása gazdaságosabb volna, mint a fenntartása vagy felújítása.
Mindezt tetézi, hogy a vízművektől kapott információ szerint az önkormányzat éveken keresztül a ténylegesen elfogyasztott vízmennyiségnek három-négyszeresét számlázta ki nekik. A lakók kérik a többlet visszatérítését, a kamatok fejében a lakásokba egyedi mérő felszerelését, és a lakbéremelés azonnali visszavonását.
Természetesen az önkormányzat véleményére is kíváncsiak voltunk, de augusztus 14. óta nem kaptunk választ kérdéseinkre.