Rice a palesztin államról tárgyal
Az amerikai külügyminiszter tegnap izraeli kollégájával, Cipi Livnivel találkozott, ma Mahmud Abbasz palesztin vezetővel, majd Ehud Olmert izraeli miniszterelnökkel tárgyal. A Gázát ellenőrzése alatt tartó Hamaszt Rice az új izraeli szóhasználatot átvéve "ellenséges entitásnak" nevezte, de azt ígérte, Amerika vigyázni fog rá, hogy a radikális iszlám szervezetet sújtó szankciókat ne az ártatlanok szenvedjék meg.
Rice a novemberre az Egyesült Államokba tervezett közel-keleti békekonferencia miatt utazott a térségbe. A palesztinok és az izraeliek egyaránt üdvözölték a washingtoni ötletet, ám Abbasz kilátásba helyezte, hogy lemondja a részvételt, ha nem a lényegi kérdésekről lesz szó. Izrael szeretné inkább elvi síkon tartani a tárgyalásokat, míg a palesztinok ragaszkodnak olyan konkrétumokhoz, mint a két állam határai, Jeruzsálem hovatartozása és a menekültek visszatérése. Az amerikai külügyminiszter látogatása kapcsán az izraeli kormány megerősítette, hogy támogatja a Jordán folyó nyugati partján lévő palesztin területet ellenőrző Mahmud Abbaszt. Utóbbi pénzügyi segítséget és fegyvereket kér, hogy hatékonyabban tudja felvenni a harcot a Hamasszal.
Az Öböl Menti Együttműködési Tanács tegnap figyelmeztette Amerikát, hogy a palesztin államról összehívandó konferenciát ne próbálja öszszekapcsolni az iraki válságból való kilábalási törekvéseivel. A Bahreint, az Egyesült Arab Emírségeket, Katart, Kuvaitot és Ománt tömörítő szervezet békés megoldást sürgetett az iráni atomprogram ügyében.
A Hamasz szerint Izrael lépése hadüzenet
Ellenséges területnek minősítette a Gázai övezetet az izraeli biztonsági kabinet. A Hamasz palesztin radikális szervezet válaszul közölte: a lépést hadüzenetnek tekinti. A biztonsági kabinet döntése miatt Izrael megszüntetheti a létfontosságú áram- és vízszolgáltatást, valamint üzemanyag-szállítást a Gázai övezetnek, ahol az idén júniusban a Hamasz vette át a hatalmat - írta az MTI.
Ez a legszigorúbb intézkedés, amelyet Izrael a közelmúltban hozott, megtorlandó a palesztin radikálisok napi rendszerességgel végrehajtott, Gázai övezetből indított rakétacsapásait. Izrael abban bízik, hogy a nyomásgyakorlás hatására a Hamasz felhagy a rakétatámadásokkal. Az ehhez hasonló nyomásgyakorlás azonban eddig épp a radikális szervezetek népszerűségét növelte. Nemzetközi szervezetek szerint a Gázai övezetben már így is humanitárius katasztrófa fenyeget a romló életkörülmények miatt. A Hamasz eközben egy nagyobb szabású izraeli offenzíva veszélyével számol, amióta a múlt héten egy izraeli katonai támaszpontra becsapódó palesztin rakéta több mint hatvan katonát sebesített meg.
Az izraeli biztonsági kabinet azonban egyelőre nem közölte, mikortól vezetik be az intézkedéseket. Cipi Livni izraeli külügyminiszter elmondta: csak a humanitárius szükségleteket fogják biztosítani az övezetben élő másfél millió palesztinnak - jelentette a Reuters.