Phantom-tűz az eltérített gépekre

Németországban heves vita zajlik arról, hogy vészhelyzetben le lehet-e lőni a terroristák által elrabolt utasszállító repülőket.

A Bundeswehrnél biztosra mennek: a német légtér védelmét ellátó Phantom vadászgépekre kizárólag olyan pilótákat osztanak be, akikről parancsnokaik kétszáz százalékos biztonsággal tudják, hogy esetleges vészhelyzetben egy pillanatig sem haboznak. Vagyis a parancsot nem tagadják meg, s lelövik a terroristák által eltérített utasszállító gépeket, amelyek egy atomerőmű, egy vegyi üzem vagy éppen egy zsúfolásig telt stadion felé tartanak.

A 2001-es amerikai terrormerényletek németországi megismétlődését ugyan kevesen tartják valószínűnek, a szövetségi köztársaságot fenyegető terrorveszélyről zajló, egyre elkeseredettebb vita újabb fordulatot kapott, amikor Franz Josef Jung (CDU) védelmi miniszter közölte: a békés lakosság védelmében kész lenne parancsot adni az ártatlan utasokkal teli repülőgép(ek) lelövésére.

A kereszténydemokrata politikus nem először mondott ilyet, de a két héttel ezelőtti németországi terrorista-fogás óta minden nyilatkozat új dimenziót kap. A konzervatívokkal nagykoalícióban együttkormányzó SPD legalább olyan hevesen ítélte el a „lőparancsot”, mint az ellenzéki zöldek vagy liberálisok. – Jung átlépte a demarkációs vonalat, alkotmány-, és törvénysértésre buzdítja a katonákat – nyilatkozták vezető szociáldemokrata politikusok, utalva arra, hogy a szövetségi alkotmánybíróság tavaly megtorpedózta azt a törvénymódosítást, amely jogilag lehetővé tette volna, hogy az állam az eltérített repülőgépek lelövésével törvényessé tegye ártatlanok halálát.

Ilyesmi azonban teljességgel elfogadhatatlan Bernhard Gertz ezredes számára. A német hivatásos katonák szakszervezetének vezetője egyenesen a lőparancs kerek-perec megtagadására szólította fel a pilótákat. Gertz szerint a katonák arra hivatkozhatnak, hogy az eltérített gépekre kiadott lőparancs nemcsak köztörvényes, hanem egyenesen emberiség ellenes bűncselekményre buzdít.

A szörnyű dilemmára – mi legyen a bombaként használt repülők sorsa – a mostani vita nem ad választ. Jung a törvényeken felül álló, rendkívüli helyzetre hivatkozik: egy olyan szituációra, amikor egy bűncselekmény erkölcsileg megindokolható, a felfogása szerint emberélet még több emberélet védelmében feláldozható.
A legújabb hírek szerint Wolfgang Schäuble (CDU) szövetségi belügyminiszter több javaslatot is kidolgozott, hogy miként lehetne módosítani az alkotmányt és „egészen rendkívüli, extrém helyzetekben” a Bundeswehrt Németország határain belül bevetni. Az egyik érvelés szerint a terroristák által elrabolt, s a német légtérben tartózkodó gép „klasszikus honvédelmi esetnek” minősülne, s az ilyen veszély elhárításra katonai eszközöket kell igénybe venni.

Jogi szakértők szerint a karlsruhei szövetségi alkotmánybíróság nagy valószínűséggel másodszorra is elutasítaná az elrabolt polgári gépek lelövését lehetővé tevő törvényt. Így a mindenkori védelmi miniszternek nem maradna más választása, mint saját felelősségére kiadni a lőparancsot. A pilóták számára mindez egyáltalán nem új dolog. A 2006-os labdarúgó-világbajnokság alatt csak olyan tisztek repültek a Phantomokkal, akik „rendkívüli helyzetben” megnyomták volna azt a bizonyos, a rakétákat kilövő gombot.

(Berlini tudósítónktól)

Franz Josef Jung védelmi miniszter a kormányülésre érkezik. Kiadná a parancsot
Franz Josef Jung védelmi miniszter a kormányülésre érkezik. Kiadná a parancsot
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.