Schengen-alapból vízágyú?

A Schengen-alap a külső határok ellenőrzésének megerősítésére, az ezzel kapcsolatos feladatok informatikai támogatásának elősegítésére, a mélységi ellenőrzés hatékonyságának javítására, illetve a nemzetközi bűnügyi együttműködési képességek javítására szolgál - információnk szerint egyebek mellett ilyen célokra szánta az EU a csaknem 170 millió eurós támogatást. Így valóban kérdéses - amint azt a Fidesz erősen vitatja is -, hogy vásárolhatott-e uniós pénzből Magyarország vízágyúkat.

A négy éve elfogadott schengeni pályázati programban szerepeltek a most beszerzett vízágyúk - állította Bencze József országos rendőrfőkapitány. A tábornok az ATV-ben vasárnap kijelentette: a pályázatban pontosan megjelölték, milyen felszereltségű járművekre van szükség. Az igazságügyi és rendészeti tárcánál érdeklődésünkre közölték, az EU Bizottságát folyamatosan tájékoztatják a Schengen-alap felhasználásáról, és a beszerzendő tételek között valóban szerepeltek "speciálisan felszerelt" gépjárművek.

Az EU Bizottságának budapesti képviseletén viszont úgy tudják, hogy a tavalyi költségvetésben nem voltak vízágyúk. Ezt megkeresésünkre a rendészeti tárcánál sem cáfolták, hanem "speciálisan felszerelt" járművekről beszéltek. Mindazonáltal nehezen kérdőjelezhető meg, hogy a magyar társfinanszírozással együtt több mint kétszázmillió eurós - vagyis több mint ötvenmilliárd forintos - összeget semmiképp nem a belső rend fenntartását, a rendőrség tömegoszlató eszközeinek korszerűsítését szolgáló fejlesztésekre, hanem az unió biztonságát is szolgáló eszközök beszerzésére kellene fordítani.

Ha a fejlesztési programok megvalósítása során eltérnek az EU Bizottságának a Schengen-alap felhasználásáról szóló határozatában - illetve a közösségi források elköltését szabályozó más normákban - foglalt szabályoktól, a pénzt vissza kell fizetni a közös kaszszába. Ha tehát a jövő nyáron esedékes végső elszámolás során Brüsszelt nem sikerül meggyőzni arról, hogy a vízágyúk szoros kapcsolatban vannak a schengeni csatlakozásból adódó feladatokkal, könnyen lehet hogy a három "speciális járműre" költött háromszázmillió forinttól búcsút vehetünk.

A rendelkezésre álló keretet egyébként alapvetően a Schengen-alap céljaival összhangban költötték el: a külső határokon több átkelőt korszerűsítettek, bővítették a határőrség, illetve a vám- és pénzügyőrség eszközparkját, hogy eredményesebben léphessenek fel az illegális migráció ellen, s jobb esélyekkel akadályozhassák meg a kábítószerek és más tiltott termékek behozatalát. A végrehajtott fejlesztések egy részéről bárki meg is győződhet, mert az alapból megvalósított beruházásoknál táblát kell elhelyezni, amely szerint a létesítmény az EU támogatásával épült. Brüsszel elvárja, hogy más módon ugyan, de tájékoztassák a közvéleményt az egyéb fejlesztésekről, például a "speciális gépjárművek" vásárlásáról.

Jövő év júliusában derül ki legkorábban, hogy elszámolható-e a három, izraeli beszerzésű vízágyú az EU schengeni alapjának terhére. Bajnai Gordon miniszter Brüsszelben elmondta: a vízágyúk beszerzését az esetleges menekültválsággal kapcsolatos migrációs veszélyek indokolták. - Vissza lehet keresni, hogy a közbeszerzés tavaly nyári, vagyis semmi belpolitikai vonatkozása nincs, s megelőzte az őszi eseményeket. A közbeszerzés pedig szabályszerű volt - hangoztatta Bajnai.

Új vízágyú a köztévé székháza mögött
Új vízágyú a köztévé székháza mögött
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.