Ahmadinezsad New Yorkba érkezése érzelmeket és diplomáciai vitát kavar

Több száz tengerészgyalogos fogadja majd New Yorkban Mahmud Ahmadinezsadot. Az iráni elnök az ENSZ Közgyűlésének hivatalosan tegnap kezdődött új, 62. ülésszakán szólal majd fel a jövő héten, és zsidó szervezetek ebből az alkalomból tiltakozó demonstrációkat helyeztek kilátásba.

A tengerészgyalogosok azonban nem a zsidó állam elpusztítását vizionáló politikusra vigyáznak - az több ezer New York-i rendőr feladata lesz majd -, hanem csupán egy reklámfilm forgatásán és egy toborzókampányban vesznek részt a Times Square-en. Az illetékesek szerint puszta véletlen, hogy az iráni elnök konvoja majd egyenruhában masírozó katonák mellett hajt majd a szálloda felé.

Ahmadinezsad harmadik amerikai útja több értelemben is meghatározza az ENSZ Közgyűlésének hangulatát. A Republikánus Párt elnökjelöltségéért harcoló Mitt Romney például azt követelte, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vonja vissza az iráni államfő meghívását, ellenkező esetben az Egyesült Államok csökkentse a világszervezetnek folyósított pénzügyi támogatását. Romney azt is javasolta, hogy ha Ahmadinezsad mégis amerikai földre lépne, a népirtást tiltó konvenció megsértése miatt azonnal emeljenek ellene vádat. A konzervatív politikus évek óta bírálja Iránt, amiért terrorszervezeteket támogat a Közel-Keleten. A jogi fellépés azonban lehetetlen - az Egyesült Államok az ENSZ házigazdájaként nem válogathatja meg, ki szólaljon fel a Közgyűlésben. Ebből rendszeresen adódnak pikáns jelenetek - például tavaly, amikor az egy nappal George
W. Bush
után felszólaló Hugo Chávez azt mondta, az ördög járt előtte azon a helyen, és még mindig érzi a kénszagot.

A világszervezet őszi tanácskozása hagyományosan az év legnagyobb diplomáciai seregszemléje, ahol sok ország állam- és kormányfői szinten képviseli magát. Magyarország nevében Göncz Kinga külügyminiszter fog felszólalni, az ülésszakkal egy időben rendezendő környezetvédelmi tanácskozásra pedig Fodor Gábor is New Yorkba érkezik. A Nicolas Sarkozy elnök vezette francia delegáció tagja lesz Bernard Kouchner külügyminiszter, aki vasárnap arról beszélt, hogy Irán semmiképpen sem építhet atombombát, mert akkor a legrosszabbra, háborúra kell felkészülni. A Biztonsági Tanács öt állandó tagja és Németország külügyminiszterei már pénteken tanácskozást kezdenek az Irán elleni szankciók szigorításáról. Diplomáciai források szerint azonban nem várható, hogy Oroszország és Kína megszavazza a lépést. Az USA egyoldalú lépésekkel fenyeget, és a nyilatkozatok alapján az Európai Unió is késznek tűnik a cselekvésre.

A későbbi amerikai elnök Theodore Roosevelt 1896-ban New York rendőrfőnöke volt, amikor a városba látogatott a kor ismert antiszemita szónoka, a német Herman Ahlwardt. A New York-i zsidóság akcióitól tartó parlamenti képviselő védelmet kért, mire Roosevelt zsidó detektívekből álló csoportot rendelt mellé. 1913-ban megjelent önélet-rajzában az elnök azt írta, az antiszemita vendég nevetségessé tétele volt a helyes eljárás. Az esetet a New York Sun Ahmedinezsád hétfőn kezdődő látogatása kapcsán idézte fel.

Az ENSZ Közgyűlés ülésterme
Az ENSZ Közgyűlés ülésterme
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.