Ahmadinezsad New Yorkba érkezése érzelmeket és diplomáciai vitát kavar
A tengerészgyalogosok azonban nem a zsidó állam elpusztítását vizionáló politikusra vigyáznak - az több ezer New York-i rendőr feladata lesz majd -, hanem csupán egy reklámfilm forgatásán és egy toborzókampányban vesznek részt a Times Square-en. Az illetékesek szerint puszta véletlen, hogy az iráni elnök konvoja majd egyenruhában masírozó katonák mellett hajt majd a szálloda felé.
Ahmadinezsad harmadik amerikai útja több értelemben is meghatározza az ENSZ Közgyűlésének hangulatát. A Republikánus Párt elnökjelöltségéért harcoló Mitt Romney például azt követelte, hogy Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár vonja vissza az iráni államfő meghívását, ellenkező esetben az Egyesült Államok csökkentse a világszervezetnek folyósított pénzügyi támogatását. Romney azt is javasolta, hogy ha Ahmadinezsad mégis amerikai földre lépne, a népirtást tiltó konvenció megsértése miatt azonnal emeljenek ellene vádat. A konzervatív politikus évek óta bírálja Iránt, amiért terrorszervezeteket támogat a Közel-Keleten. A jogi fellépés azonban lehetetlen - az Egyesült Államok az ENSZ házigazdájaként nem válogathatja meg, ki szólaljon fel a Közgyűlésben. Ebből rendszeresen adódnak pikáns jelenetek - például tavaly, amikor az egy nappal George
W. Bush után felszólaló Hugo Chávez azt mondta, az ördög járt előtte azon a helyen, és még mindig érzi a kénszagot.
A világszervezet őszi tanácskozása hagyományosan az év legnagyobb diplomáciai seregszemléje, ahol sok ország állam- és kormányfői szinten képviseli magát. Magyarország nevében Göncz Kinga külügyminiszter fog felszólalni, az ülésszakkal egy időben rendezendő környezetvédelmi tanácskozásra pedig Fodor Gábor is New Yorkba érkezik. A Nicolas Sarkozy elnök vezette francia delegáció tagja lesz Bernard Kouchner külügyminiszter, aki vasárnap arról beszélt, hogy Irán semmiképpen sem építhet atombombát, mert akkor a legrosszabbra, háborúra kell felkészülni. A Biztonsági Tanács öt állandó tagja és Németország külügyminiszterei már pénteken tanácskozást kezdenek az Irán elleni szankciók szigorításáról. Diplomáciai források szerint azonban nem várható, hogy Oroszország és Kína megszavazza a lépést. Az USA egyoldalú lépésekkel fenyeget, és a nyilatkozatok alapján az Európai Unió is késznek tűnik a cselekvésre.
A későbbi amerikai elnök Theodore Roosevelt 1896-ban New York rendőrfőnöke volt, amikor a városba látogatott a kor ismert antiszemita szónoka, a német Herman Ahlwardt. A New York-i zsidóság akcióitól tartó parlamenti képviselő védelmet kért, mire Roosevelt zsidó detektívekből álló csoportot rendelt mellé. 1913-ban megjelent önélet-rajzában az elnök azt írta, az antiszemita vendég nevetségessé tétele volt a helyes eljárás. Az esetet a New York Sun Ahmedinezsád hétfőn kezdődő látogatása kapcsán idézte fel.