Bagdadi hadüzenet a washingtoni védelmet élvező Backwater USA cégnek

 Diplomáciai csata van kibontakozóban Bagdad és Washington között az Irakban működő civil biztonsági cégek miatt. Vasárnap egy amerikai diplomatákat szállító konvoj közelében pokolgép robbant, majd tűzharc bontakozott ki, amelyben kilenc ember életét vesztette, és többen megsebesültek. Az irakiak szerint a Blackwater USA nevű cég testőrei civilekre nyitottak tüzet, a vállalat szóvivője azonban azt mondta, kollégái professzionálisan látták el feladatukat, megvédték a rájuk bízott személyeket, és csak azokra lőttek, akik fegyvert fogtak rájuk.

A helyzetet bonyolítja, hogy iraki rendőrök is voltak a helyszínen. Az iraki kormány hétfőn bejelentette, hogy bevonta a Blackwater USA működési engedélyét. A cég azonban a legmagasabb szintű védelmet élvezi. Condoleezza Rice külügyminiszter azonnal felhívta Nuri al-Maliki kormányfőt, akivel végül a történtek kivizsgálásában állapodott meg.

A vállalkozás 1000-1500 főt foglalkoztat Irakban, ők őrzik például az amerikai nagykövetet is, aki éppen a múlt héten méltatta a civil biztonságiak tevékenységét, név szerint kiemelve a Blackwatert.

Az iraki kormány tegnap már valamennyi – nagyjából 300 – őrző-védő cég engedélyének felülvizsgálatáról beszélt. A vállalkozások külföldi alkalmazottainak egy, a hatalomátadás előtti időből származó amerikai rendelkezés teljes mentességet biztosít a jogkövetkezmények alól. Korábban is voltak iraki áldozatokkal járó incidensek, ám ezek nyomán senkit sem vontak felelősségre.

Az amerikai fegyveres erők nem tudnak működni a polgári szolgáltató cégek nélkül. Irakban a 160 ezer katonára 126 ezres civil személyzet jut, közülük 30 ezer biztonsági feladatokat lát el. Az éttermi és logisztikai dolgozók, kamionsofőrök között több mint harminc ország polgárai találhatók – köztük feltehetően néhány magyar is. A biztonsági emberek zöme amerikai, de sok a brit, dél-afrikai és ausztrál is.

A polgári veszteségekre utaló utolsó hiteles adat májusból való, akkor 917 halottnál és mintegy 12 ezer sebesültnél tartottak, vagyis nagyjából minden negyedik elesett amerikai katonára jut egy polgári áldozat.

A Blackwater alkalmazásában állt az a négy testőr, akiknek megcsonkolt és elszenesedett holttestét a szunnita felkelés jeleként 2004-ben napokig lengette a szél Falludzsában, az Eufrátesz folyó hídján.

A Blackwater USA-t 1996-ban egy dúsgazdag haditengerészeti kommandós alapította. Erik Prince több száz millió dollárt örökölt (apja találta fel az autókban szokásos kozmetikai tükröt), amiből Észak-Karolinában vásárolt földet. A háromezer hektáros lőtér az USA egyik legmodernebb ilyen létesítménye, ahol a haditengerészet SEAL (Sea Air and Land) kommandójának tagjai is gyakran megfordulnak. A cég egy decemberi nyilatkozat szerint 2300 embert foglalkoztatott a világ különböző részein, adatbázisában további 21 ezer név van.

Saját, felfegyverzett helikopterektől Boeing 767-es teherszállító repülőgépig, sőt, egy léghajóig terjedő légiflottája van. Humanitárius szállítmányokat előbb tud bárhová eljuttatni, mint a Nemzetközi Vöröskereszt. Egyik legnagyobb megrendelője az ENSZ.

Gyakorlatilag valamennyi vezetője különleges katonai egységeknél szolgált, mint ahogy a nyilvántartásukban lévő potenciális alkalmazottak zöme is. Sokkal jobban fizetnek a Pentagonnál, ezért sok kommandós inkább leszerel, és itt folytatja – gyakorlatilag ugyanazt a tevékenységet. A cég cáfolja, hogy alkalmazottai lelkiismeretlen zsoldosok lennének. Mint mondják, sosem vállalnak olyan megbízást, amelynek sikere nem áll az Egyesült Államok érdekében. Az alapító, Erik Prince ismert jobboldali politikai aktivista, aki számos konzervatív szervezetet pénzzel is támogat.

(Washingtoni tudósítónktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.