Siker a nemzetstratégia elfogadása
- Egy éve indította be a kormány új nemzetpolitikáját és az ehhez kapcsolódó intézményrendszert. Ehhez képest a KMKF-en kidolgozott dokumentum ellenstratégia?
- Szó sincs róla. A kormány mindvégig részt vett az egyeztetési folyamatban. A nemzetstratégia alapját pedig a kormány fejlesztéspolitikai elképzelései alkotják. Kimunkálásával valójában évtizedes adósságot szerettünk volna törleszteni. Régóta megfogalmazódott már az igény egy olyan nemzetstratégiára, amely fundamentuma lehet a XXI. században az egyetemes magyarság összetartozásának. Hiszen azzal például, hogy Románia, Szlovákia és Szlovénia is az Európai Unió tagja lett, valójában a magyarság helyzete átstrukturálódott földrészünkön. Mindez nagy lehetőségeket teremt egy új típusú magyar-magyar együttműködéshez. Reményeim szerint a most kimunkált fejlesztésalapú nemzetstratégiával meghaladhatjuk az érzelmi típusú együttgondolkodást. A múlt pénteken elfogadott dokumentum körül egyébként teljes a konszenzus az Országgyűlésben helyet foglaló pártok, valamint a határon túli szervezetek között. Ennek örülnünk kell. Ezért is olvastam megütközve, hogy jómagam "magányosan" képviselném a stratégiát. Addig, amíg az említett konszenzus ki nem alakult, talán lehetett volna "Szili Katalin nemzetstratégiájaként" aposztrofálni a történéseket - most már azonban, szerintem, illik közös nemzetstratégiáról beszélnünk.
- Ami kiegészíti a kormány nemzetstratégiáját...
- Az okmány 15-20 évre tekint előre. Elvi alapokon közelíti meg a magyar-magyar viszony hosszú távú stratégiai kérdéseit. A kormányzati nemzetpolitika - érthető módon - ennél rövidebb időtávban gondolkodik. Dokumentumunkban olyan kardinális kérdésekre próbáltunk válaszokat adni: hogyan tudjuk hosszú távon elősegíteni a szülőföldön maradást, a magyar identitás megőrzését. A konszenzusos elfogadás sikertörténet, az okmány mögé mindenki felsorakozott.
- Ugyanakkor viszont bizonyos kormányzati reagálásokból az olvasható ki, hogy nem minden részletében esnek egybe a konkrét elképzelések önök és a kormány között.
- Praktikus lett volna, hogy ha valamiben a kormánynak a KMKF-től eltér a véleménye, akkor ezt a képviselői ki is merik mondani magán a fórumon. A tanácskozáson jelenlevő Kiss Péter miniszter úr azonban arról beszélt, hogy a kormány támogatja a KMKF tevékenységét. Fanyalgás helyett most inkább örülni kellene, hogy közösen elértünk valami fontosat.
- Márpedig az örömérzés nem látszik teljesnek.
- Nagyon sok ellendrukkerünk van. Említhetnék olyan közszolgát is, aki ahelyett, hogy tenné az ügyben a dolgát, mintha a stratégia ellen dolgozna, még a kommunikációban is; a politikai támogatás ellenére.
- Ilyen súrlódási felületek a kormány és az Országgyűlés közötti szinteken is megjelentek a dokumentum kimunkálása idején?
- A kormány végig partner volt. A kormányzati elvek, elvárások tükröződnek a szövegben is. Ez ügyben az én lelkiismeretem tiszta. Egyébként is egyedül azoknak tartozom számadással, akik fejlődő magyar-magyar együttműködést akarnak. Nem pedig a politikai ellenfeleimnek, vagy bárhol azoknak, akiknek netán nem érdekük, hogy ez a nemzetstratégia megvalósuljon. Mert hiszen a szocialista-liberális kormányzás idején e stratégia kimunkálásával olyasmi történt, amire nem volt példa Trianon óta történelmünkben. Felvállaltam ezt az ügyet, ami közössé vált.
- Nem lehetséges, hogy az ellenérzések azzal a benyomással függnek össze, hogy egyesek számára úgy tűnik, mintha a nemzetpolitikában külön szálon futnak az események a kormány és az Országgyűlés számára?
- Nagyon is egy szálon futott minden. Ha pedig valami nem világos valakinek, akkor kérdezni kell. Engem az említett ügyekben soha senki nem keresett meg. Mint ahogy azt sem kérdezte meg tőlem senki annak idején, hogy "Elnök Asszony, önnek köszönhető-e, hogy a választási kampánynak nem volt része a nemzetpolitika?" Merthogy ez nekem volt köszönhető, mivel ezzel kapcsolatban a 2005-ös a KMKF-en az anyaországi parlamenti frakciók elfogadtak egy ilyen értelmű közös nyilatkozatot.
- A kialakult konszenzusnak melyek a leglényegesebb elemei?
- A szöveg az első betűtől az utolsóig lényeges. De külön öröm a számomra, hogy a vajdasági és a kárpátaljai kapcsolattartást illetően sikerült egyezségre jutnunk egymással. Ugyanígy az is, hogy a határ menti térségek fejlesztése enynyire előtérbe került. A brüszszeli lobbiirodáról nem is beszélve.
- Mikor lesz törvény a nemzetstratégiáról?
- Úgy gondolom, tavaszra elkészülhet a normaszöveg.