Fekete felhők a kékkártya felett

A nyomasztó munkaerőhiány ellenére vezető német politikusok jobban félnek az Európába irányuló tömeges bevándorlástól.

A „kékkártya” ötlete nem igazán népszerű Németországban: vezető politikusok meglehetősen nyers elutasítással reagáltak Franco Frattini, az Európai Unió bel-, és igazságügyi biztosának azon felvetésére, hogy az EU -- az amerikai zöldkártya (Green Card) mintájára – Blue Card-ot, azaz bevándorlási-letelepedési engedélyt adjon harmadik országbeli, elsősorban magasan kvalifikált szakembereknek.

A legélesebben Franz Müntefering (SPD), szövetségi munkaügyi miniszter és alkancellár fogalmazott: az unió egyes tagállamai demográfiai és munkaerőpiaci lyukainak felszámolása nem belügyminiszterek, de még csak nem is brüsszeli biztosok feladata. Határozott „nem” érkezett Alfred Gusenbauer osztrák kancellártól is, a szociáldemokrata kormányfő szerint „a kékkártyával egyesek nagyon elgalloppírozták magukat”.

Frattini a múlt héten Lisszabonban azt mondta, hogy Európának csökkenős népessége miatt pár éven belül 20 milliós, pár évtizeden belül pedig 50 milliós munkaerőhiánnyal kell szembenéznie. A helyzet enyhítésére az olasz jobboldali politikus az amerikai zöldkártya európai változatának, a kékkártya bevezetését javasolta.

Frattini szavait sokan úgy értelmezték, hogy az EU Bizottság egyik alelnöke 20 millió bevándorló előtt akar kaput nyitni. Brüsszelben ugyanakkor nem győzték hangoztatni: a nemzeti munkaerőpiacok megnyitása, valamint a bevándorlás változatlanul tagállami hatáskörbe tartozik. – A Bizottság nem kíván semmiféle bevándorlási kvótát meghatározni – nyilatkozták Frattini környezetében, hozzátéve: a bel-, és igazságügyi biztos azt a trendet szeretné megfordítani, hogy a szakképzett munkaerő Amerikába, a szakképzetlen pedig Európába áramlik.

A német politikusok azonban kezelhetetlen bevándorlási hullámtól tartanak – ez volt kiolvasható Günther Beckstein (CSU) bajor belügyminiszter és jövendőbeli tartományi kormányfő szavaiból. Hasonló elzárkózást mutatott Michael Glos (CSU) szövetségi gazdasági miniszter, aki szerint „Németország nem tud tömegesen külföldi munkaerőt beengedni, még úgy sem, hogy pillanatnyilag szükség van arra.” A berlini nagykoalíciós kormány augusztus végén döntött arról, hogy a nyomasztó szakemberhiány miatt várhatólag októbertől két ágazatban egyszerűsíti az új EU-tagállamokból származó, magasan kvalifikált mérnökök németországi munkavállalását.

Frattini egyébként a tervek szerint október végén terjeszti elő új bevándorlási javaslatait. Müntefering viszont december elejére akarja összehívni az uniós tagállamok szociális-, munkaügyi-, és belügyminisztereit, hogy mindenki számára elfogadható terve-ket dolgozzanak ki a munkaerőhiányból származó problémák megoldására. Az EU szociális ügyekért felelős biztosa is megszólalt a vitában: a cseh Vladimir Spidla nem egy-két, hanem legalább tíz évre szóló, s az egész schengeni övezetre érvényes kék kártyát képzel el. Spidla szerint Spanyolország példája – főleg az illegális munkavállalók legalizálása, illetve a munkaerőpiac megnyitása - bizonyítja, hogy egy nemzetgazdaság milyen sokat képes profitálni a bevándorlásból.

(Berlini tudósítónktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.