Michael Mukasey lehet az új amerikai igazságügyminiszter
Az amerikai elnök a Fehér Ház kertjében arról beszélt, hogy Mukasey az ország egyik legnehezebb bírói posztján, a New York-i déli kerületben dolgozott bíróként évekig, szaktekintélyéhez, tisztességéhez kétség sem fér. Mint hangsúlyozta, jelöltje a terrorizmusellenes ügyek szakértője, aki felismerte, milyen fenyegetés leselkedik az amerikai nemzetre.
"Ő tudja, mi jelent eredményesen folytatni ezt a harcot, és tudja, hogyan kell ezt a törvényeinkkel és az alkotmánnyal összhangban tenni" - fogalmazott Bush jelöltjéről, aki szenátusi megerősítése esetén az Egyesült Államok 81., George Bush harmadik igazságügy-minisztere lesz. Az elnök azt is elmondta, hogy Mukasey-t még a néhai Ronald Reagan elnök jelölte ki a New York-i szövetségi kerületi bírói posztra, ahol hat évig dolgozott.
A Bush bejelentése után a mikrofonhoz lépő Mukasey kijelentette: az igazságügy-minisztériumnak ma egészen más kihívásokkal kell szembenéznie, mint három évtizede. A tárca elsődleges feladata ma az ország biztonságának fokozása, védelme "fanatikus külföldi ellenségeinkkel szemben" - hangsúlyozta.
A liberális politikusok körében is nagy tiszteletnek örvendő, ideológiailag függetlennek mondott Mukasey a miniszteri poszton a sokat támadott Alberto Gonzalest váltja fel, aki augusztus végén jelentette be lemondását. Bush "kedves barátjának, bizalmas tanácsadójának" nevezte Gonzalest, aki - mint mondta - becsületesen szolgálta hazáját.
A 66 éves New York-i születésű Michael Mukasey több mint egy évtizeden keresztül terrorista ügyekben járt el, jelenleg Rudy Giuliani volt New York-i polgármester, a vezető republikánus elnökjelölt-aspiráns jogi tanácsadója. Megfigyelők szerint a nemzetbiztonsági ügyekben járatos Mukasey alkalmas arra, hogy helyreállítsa az igazságügyi tárca tekintélyét.
A CNN kommentárja szerint a feltehetően a Demokrata Párt számára is elfogadható bíró jelölése Bush gyöngülő politikai hatalmát jelzi. Bush előző két igazságügy-minisztere Mukasey-vel szemben ugyanis erős konzervatív személyiség volt. A demokraták szerint Bush - akinek 15 hónap van hátra elnökségéből - el akarja kerülni a miniszteri megerősítés körüli esetleges összeütközést.
Demokrata párti források szerint Mukasey személyének megerősítésére sokkal nagyobb esély van, mint lett volna például a túlságosan konzervatív Theodore Olsonnak, a legfőbb ügyész korábbi helyettesének vagy az szintén az esélyes jelöltek között emlegetett Michael Chertoff belbiztonsági miniszternek.
Alberto Gonzales két és fél évi miniszterség után szeptember 17-i hatállyal mondott le, helyét Paul Clement, a legfőbb ügyész helyettese veszi át az új miniszter személyének szokásos szenátusi megerősítéséig. Gonzalest február óta próbálta lemondásra bírni a Demokrata Párt főleg amiatt, hogy tavaly nyolc szövetségi ügyészt elmozdított állásából, amit az ellenzék politikai tisztogatásnak tekintett.
Gonzales a negyedik magas rangú tisztviselő a szélesebb Bush-adminisztrációban, aki a 2006 novemberi kongresszusi választások, a Demokrata Párt győzelme óta megvált hivatalától. Donald Rumsfeld védelmi miniszter, az iraki háború egyik megtervezője még novemberben távozott posztjáról. Paul Wolfowitz világbanki elnök idén májusban volt kénytelen lemondani egy erkölcsi botrány miatt, Karl Rove, az elnök stratégiai tanácsadója pedig augusztus elején jelentette be távozását.
(MTI)