Rosengren vörösbora felkavarta Svédországot
És máris megszületett a híres Rosengren-eset. Az ügy eljutott egészen a svéd legfelső bíróságig, amely végül az Európai Bíróság véleményét kérte ki. A végeredmény sokakat meglepett: a luxemburgi bírák az idény nyáron elmeszelték Svédországot. - Hatalmas szenzáció ez, amelyre egyáltalán nem számítottam - nyilatkozta Ulf Bernitz, a stockholmi egyetem európai jog professzora.
Több baja is volt az Európai Bíróságnak a svéd hatóságok hozzáállásával. Először is, a világhálón rendelt vagy a külföldi vakációról hazaküldött szeszes italok bevitelének akadályozása éppen az EU egyik szentségét sérti: az áruk szabad áramlását. Másodszor, hiába érvelt Svédország közegészségügyi okokkal, a bírák szerint az ominózus korlátozással aligha lehet elérni az egyébként nemes célt, az alkoholfogyasztás visszaszorítását.
Régóta bosszantja már az uniót a svéd állami alkoholmonopólium. Az igen szigorú (bár az ellenzői szerint nem túl hatásos) rendszerben 3,5 fokosnál erősebb alkoholos italt kizárólag a Systembolaget-üzletekben árulnak. Az állami tulajdonú bolthálózatban felettébb drágán, magas adókkal megterhelve mérik a szeszt, és törvényesen importálni is csak a Systembolageten keresztül lehet.
Ám a svédek - és általában az észak-európaiak - találékonyságát sem kell félteni. Bevett szokás átugrani a szomszédos EU-tagállamokba (például Németországba), és ott jóval olcsóbban feltölteni az italkészleteket. A kényelmesebbek manapság már az interneten is rendelhetnek, és az Európai Bíróság döntése után nem kell többé aggódniuk: a svéd vámhatóság bejelentette, hogy felhagy a magánszemélyek által behozott italok elkobzásával.
Egyesek ünnepelnek, mások sajnálkoznak a luxemburgi ítélet után. - Az EU alapgondolata a szabadság, ezért is harcoltam az ügyért. A spanyol Riojával koccintok majd, amit elkoboztak - közölte Klas Rosengren. A svéd közegészségügyi intézet szakértője, Sven Andreasson viszont úgy fogalmazott: - A közegészségügy kudarca ez.
Csakhogy a stockholmi kormány sem adja fel olyan könynyen a jelenlegi szigort. - Ragaszkodunk a svéd alkoholpolitikához - hangsúlyozta Maria Larsson egészségügyi miniszter. Azaz: lehet, hogy a magánimportot nem szabad korlátozni, de az alkoholmonopóliumba és az adópolitikába a svéd állam a jövőben sem enged beleszólást.