Nyomkövetővel figyelik a kerecsensólymokat
A tizennyolc grammos műholdas nyomkövető berendezés segítségével választ kaphatnak a kutatók arra, hogy a madarak hol töltik a telet, eljutnak-e Afrikáig, milyen veszélyek leselkednek rájuk, lelövik vagy befogják-e őket - tudtuk meg Bagyura Jánostól, az egyesület munkatársától. A szakember megjegyezte: az Európai Unió LIFE-Nature programjának támogatásával 2006-ban kezdődött a közös magyar-szlovák kerecsensólyom-védelmi program. A Bükki Nemzeti Park vezetésével 16 magyar és szlovák szervezet vesz részt a projektben.
A szakember tájékoztatása szerint a nyomkövetők minden harmadik nap, több alkalommal adnak hírt a madarakról. Nyolc készülékről az elmúlt két hónap alatt folyamatosan érkeztek az adatok. Kettő azonban elnémult, amiből a madarak pusztulására következtetnek. A nyomkövetők napelemmel működnek, a madarak élete nagy valószínűséggel egy olyan bozótosban ért véget, ahová nem jut el a napfény.
Merre vonulnak a nyomkövetővel repülő sólymok? Érkezett már jel Szlovákia, Ukrajna, Szerbia és Ausztria területéről. Előfordult, hogy egy madár egy nap alatt 250 kilométeres távot tett meg.
A kerecsensólyom egész elterjedési területén veszélyeztetett faj. Az ázsiai állományt a kihalás fenyegeti, az európai is folyamatosan csökken. Az összefüggő magyar-szlovák területen lévő populáció gyarapodott: ebben az évben pedig csaknem 350 fióka hagyta el a fészkét, ezek közül háromszázat meg is gyűrűztek. Európában jelenleg mintegy 450 párat tartanak számon: a kerecsensólymok csaknem fele Magyarországon és Szlovákiában fészkel.