Nem álom a Nabucco?

A német RWE lehet a hatodik cég, amely részt vehet a Nabucco gázvezeték létrehozásában - értesült lapunk. A tegnapi nemzetközi konferenciával a magyar kormány végül is kiállt az Oroszországtól független gázvezetékterv mellett.

Tegnap a magyar kormány a Nabucco gázvezetékről tartott nemzetközi konferenciával hitet tett az "európai összefogás" szimbólumává váló vezetékterv mellett. Korábban az ország elkötelezettsége a külső szemlélők számára akkor rendült meg, amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök egy nyilatkozatában a tervet "egy álomnak" nevezte. A Nabucco alapvetően nem az eddigi kizárólagos forrásnak számító orosz, hanem a Kaszpi-térség és a közel-kelet gázára alapozó európai cégek beruházási terve, amely azonban manapság már nyitott akár az orosz gáz befogadására is. Eközben az orosz Gazprom Törökországon keresztül Kék áramlat, Bulgárián át pedig Déli áramlat néven Európát délről megközelítő hálózatot tervez építeni. A tegnapi megbeszélésen az orosz kormány, illetve energiaipar képviselői nem vettek részt.

Gyurcsány Ferenc ezúttal azt hangsúlyozta, hogy a gáz beszerzési útvonalainak kérdése nem energiaellátási, hanem stratégiai, az ország és a térség önállóságát, biztonságát befolyásoló kérdés. Az unió 26, Magyarország pedig 80 százalékban függ az orosz gázellátástól. Bolond az, aki örül, ha csak egy eladója van, így e tekintetben egyértelmű a feladat: mindent meg kell tenni más források felkutatása érdekében - mondta. Visszatérve a "Nabucco vagy Kék áramlat vitára", úgy vélte, hogy minden lehetséges útvonalra szükség van. Leszögezte: "Oroszország az elmúlt 40 évben kiszámítható és megbízható partner volt." Kérdésnek nevezte viszont, hogy Magyarország lakossága végül a különböző lehetséges energiahordozók közül - például atomenergia és megújuló energiaforrások - mit választ. Szerinte az unióban a vevőknek is valamilyen módon össze kell fogniuk annak érdekében, hogy az egyedüli eladó "ne tudja egymás ellen kijátszani őket". (Az unió egyébként éppenséggel
az egymástól független kereskedők számának szaporításán fáradozik.)

Andris Piebalgs, az Európai Bizottság energiaügyi biztosa a közösség töretlen szándékát hangsúlyozta a Nabucco-terv iránt. Leszögezte, ez nem a térség, hanem az egész unió problémája. Kérdésünkre elmondta: ugyan alapvetően cégek magánberuházásáról van szó, de az unió - mint eddig - akár a jövőben is hajlandó erre áldozni saját pénzügyi forrásaiból, amennyiben erre igény mutatkozik.

A felszólalók úgy vélekedtek, hogy az unió össz-gázigénye az elkövetkező 20-30 évben több százmilliárd köbméterrel nőhet, így szükség lesz valamennyi most szóban forgó vezetékre. (Egy-egy ilyen útvonal néhány tízmilliárd köbméter kapacitású.)

Hernádi Zsolt, a Mol elnöke határozott különbséget tett az újonnan csatlakozott 10 tagállam (az "új Európa"), illetve a 15 régebbi tag között. Míg utóbbiak sűrűbben szőtt gázhálózata kisebb mértékben függ egy beszállítótól, előbbiek néhány, kelet-nyugati irányú gázvezetéken keresztül gyakorlatilag kizárólag az orosz forrásoktól függenek. Lapunknak hangsúlyozta, a konferencia a Mol régen hangoztatott álláspontját tükrözte, miszerint minél több vezeték irányul felénk, annál jobb.

Reinhard Mitschek, a terven dolgozó öt országos gázcéget összefogó osztrák Nabucco Gas Pipeline GmbH vezetője határozottan kiállt az eredeti tervek teljesülése mellett. E szerint a beruházás első szakasza 2009-ben indulna meg és 2012-ben már üzembe is állna. A cégszövetség év végéig dönt a projektről - fogalmazott. Ezzel kapcsolatban Andris Piebalgs lapunknak úgy nyilatkozott: a Nabuccóról nem születhet nemleges döntés, ha egy cég mégsem vállalja a kivitelezést, akkor majd mások valósítják meg. Az előzetes hírekkel ellentétben tegnap a cégkonzorcium - melynek tagja a török Botas, a bolgár Bulgargaz, a román Transgaz, a magyar Mol, illetve az osztrák OMV - nem nevezte meg a hatodik csatlakozó társaságot. Lapunk megtudta: a legnagyobb esélye a német RWE-nek van. A korábban szintén aspiránsként jelentkező francia Gaz de France állítólag a török Botas ellenállása miatt egyelőre nem "csatlakozhat": Törökország ugyanis megorrolt Franciaországnak a múlt század eleji kurd népirtással kapcsolatos álláspontjára.

A konferenciát kezdeményező Kóka János gazdasági miniszter azt mondta: most minden adott ahhoz, hogy megvalósuljon a Nabucco-projekt. Szerinte - a konferenciát követően - "lassan kimondhatjuk, hogy meg fog valósulni".

Gyurcsány Ferenc felszólal a Nabucco-konferencián. Háttérben Kóka János és Andris Piebalgs
Gyurcsány Ferenc felszólal a Nabucco-konferencián. Háttérben Kóka János és Andris Piebalgs
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.