A többség támogatja a szigort
A kutatás szerint ugyanis a kabinet olyan problémák megoldását tűzte ki célul, amelyek az emberek döntő többsége szerint fontos és megoldandó gondok. Az egyes intézkedésekről a megkérdezettek 56-73 százaléka gondolta úgy, hogy azok hozzájárulnak az ország dolgainak rendbetételéhez, és 73-81 százalékuk támogatta a lépéseket.
A kutatóintézet megállapításai szerint az intézkedések támogatottsága egyrészt abból fakad, hogy azok lényeges, ismert és relevánsnak tartott társadalmi problémákkal foglalkoznak. Az egészségügyi és szociális ellátásban megfigyelhető potyautas-stratégia például a lakosság háromnegyede előtt ismert és súlyos probléma. A feketemunka jelenségét a munkáltató oldaláról (a minimálbérre bejelentett vagy be nem jelentett alkalmazottak utáni adók megfizetésének elkerülése) 70 százalék, ugyanezt a munkavállalók oldaláról (feketén dolgozók) 60 százalék tartja súlyos gondnak.
Ugyanennyien aggódnak a hálapénzzel járó adózatlan jövedelem igazságtalansága miatt. A vállalkozók "ügyeskedését" - amikor olyan költségeket számoltatnak el, amelyek valójában nem a vállalkozás tevékenységéhez kötődnek - kevesebben, de szintén a többség (54 százalék) ítéli el. Legkevesebben (50 százalék) - feltehetően saját pénztárcájuk védelmére is gondolva - a számla nélkül végzett munkát tartják súlyosnak, de ezt is mindössze 10 százalék gondolja elhanyagolható problémának. A figyelemhez az is hozzájárul, hogy a terhek egyenlőtlen viselésében a lakosság közel fele (45-56 százaléka) saját magát is érintettnek tekinti.
A feketén szerzett jövedelmek kifehérítését meglehetősen kevesen tartják reálisnak a kormányzati ciklus végéig, ám hosszú távon megvalósíthatónak látja a programot. A választókorúak alig kétötöde remél érdemi elmozdulást 2010-ig, és főként csak azokban a kérdésekben, ahol nem az állampolgároktól, hanem az államtól, az állami ellenőrzéstől várható előrelépés. A lakosság - miközben viszonylag reális képpel rendelkezik a jelenlegi adó- és pénzügyi ellenőrzések mértékéről - mind a vállalkozások, mind a magánszemélyek esetében még szigorúbb, még gyakoribb ellenőrzést várna el.
Mindezek után nem meglepő, hogy a Gyurcsány-kormány a jövedelmek kifehérítésére, a járulékfizetési fegyelem növelésére meghirdetett intézkedéseinek népszerűsége kimagasló. A lépések ellenzői - a kormány alacsony népszerűsége ellenére is - alig érik el a 10 százalékot.