Furcsa szervezetek az egyházi listán
Az idén 720 ezren döntöttek úgy, hogy adójuk egy százalékával egyházakat támogatnak. Az így befolyt mintegy 4,1 milliárd forintot - a korábbi és a mostani kormány nagyvonalúságának köszönhetően - a költségvetés állami kiegészítés gyanánt a többszörösére növeli. Az egy százalék felajánlása az adófizetőknek egyetlen fillérjükbe se kerül, de az arra jogosultak nagy része továbbra se kíván élni a lehetőséggel. A felajánlások száma ezzel együtt is jelentősen, majdnem 80 ezerrel nőtt a tavalyihoz képest. Az egyházak száma is gyarapszik: öt éve 103 egyház működött Magyarországon, ma már 144. Ebből hét új keletű, most először indulhatott az adószázalékokért folyó versenyben.
Az élmezőnyben a helyzet változatlan. Nagy fölénnyel első a katolikus egyház, aztán a reformátusok és az evangélikusok következnek. A felajánlások száma alapján a Hit Gyülekezete a negyedik, a Krisna-tudatú hívők közössége az ötödik. A baptisták vagy például Jehova tanúi mellett ezúttal is bejutott az első tízbe a Mazsihisz.
Az adóhatóság által közzétett lista újabb impulzusokkal segít átértékelni az egyházak mibenlétéről vallott eddigi nézeteket. Az egyszázalékos felajánlásokban részesült szervezetek között számos olyat találni, amelynek irányultságát az elnevezés alapján nehéz lenne pontosan meghatározni.
Meglepően sok, közel hatezer felajánlást (az állami kiegészítést nem számítva több mint 26 millió forintot) kapott a Közösség a Születés Méltóságáért nevű szervezet. A tagok a köldökzsinór elvágásakor elmondanak egy imát, valamint "felekezeti hovatartozástól függetlenül, cselekvő szeretettel" munkálkodnak a népességfogyás megállításán. Mindez szép és jó, de kevéssé magyarázza, hogy a közösség mitől minősül egyháznak. A furcsa szerveződések között említhetjük az optimizmust sugárzó Derű Egyházat vagy az ezredforduló óta létező, aurafejlesztéssel és erőterekkel is foglalkozó Fény Lovagjainak és Testvériségének Egyházát.
Mintegy ötszázan, több millió forinttal támogatták az Árkádia Fényeinek Spirituális Egyházát. Ez a szervezet egyebek mellett "megszálló lényektől" való megszabadítást, ördögűzést, tűzönjárást kínál szolgáltatásként. Küldetése szerint az egyház hisz Jézus Krisztus eljövetelében, ugyanakkor sámánünnepet is szervez. (A jelentkezők ötezer forintért "sámánvacsorát" kapnak, és részt vehetnek a kultikus eseményen. Zene, tánc, tűz, dob, révület. Mosdási lehetőség lavórban, reggeli a "magaddal hozott tarisznyából".)
Akad más érdekesség is. Miközben az egyházként nyilvántartásba vett szervezetek alapításához legalább száz ember szükséges, a "hippipünkösdista" gyökerekkel bíró Calvary Chapel Egyházat mindössze egy adófizető részesítette előnyben.