Az energiaellátás biztonsági kérdés - Gyurcsány-beszéd a gázkonferencián
Az energia-, ezen belül a gázellátás régóta nem üzleti és gazdasági kérdés, közvetlenül érinti a nemzeti és regionális szuverenitást és biztonságot - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteken az európai gázellátás kihívásairól tartott nemzetközi konferencián Budapesten.
A Nabucco földgázvezeték projektre alakult Nabucco Gas Pipeline International GmbH az év végéig dönteni akar az évi 30 milliárd köbméter földgáz szállítására alkalmas projekt beruházásáról - közölte Reinhard Mitschek öt nemzeti olaj- és gázipari társaság konzorciumának ügyvezető igazgatója pénteken Budapesten a nemzetközi Nabucco konferencián. (MTI)
A tervezett Nabucco gázvezeték előnyei közé sorolta, hogy új útvonalon, új forrásokat nyit majd meg. Hozzátette: a projekt egyetlen hátránya, hogy nagyon lassan halad.
A kormányfő beszédében sürgette a finanszírozási kérdések mielőbbi megoldását, s üdvözölte, hogy az unió a projekt felgyorsítására külön biztost kért fel.
A Blue Streamról (Kék Áramlat) szólva elmondta: felvetődött az is, hogy nem ez a vezeték jönne el Európáig, hanem egy másik, a South Stream, amelyik Görögország kikerülésével érné el Bulgárián keresztül Olaszországot, majd egy innen elágazó északi szárny pedig Magyarországot. A két vezeték között az a különbség, hogy az utóbbi bírja az unió szimpátiáját - fejtette ki.
Gyurcsány Ferenc közölte: Magyarország arra törekszik, hogy segítse a közös integrált, uniós energiapolitika kialakítását.
Megjegyezte, hogy miközben Európa a világon az egyik legnagyobb felhasználó, elhanyagolható fosszilis energiaforrásokkal rendelkezik.
Hozzátette: más energiaforrások használata pedig szinte ugyanolyan társadalmi, biztonsági és politikai kérdéseket vet fel, mint a fosszilisé, "gondoljunk csak az atomenergiára".
Szólt arról, hogy míg az unió gázfelhasználásának 26 százaléka származik Oroszországból, addig Magyarország esetében az az arány 80 százalék. A következő éveken azonban Európa függősége is nőni fog.
A miniszterelnök ugyanakkor leszögezte: Magyarország számára Oroszország az elmúlt években kiszámítható, megbízható partner volt, ezért nincs mit a szemükre vetni.
A gázért való versenyről elmondta: régiók és országok, valamint nagy beszerző cégek szeretnének energiához jutni. A hosszú távú, biztonságos ellátást előtérbe helyezve úgy vélte: az európai beszerzőknek össze kell hangolniuk a munkájukat azért, hogy a kvázi monopolhelyzeten lévő eladók ne játszhassák ki egymás ellen őket.
(MTI)