Hétfőre ígérik a döntést a biztosítókról

Hétfőn folytatják - hivatalosan mindössze ennyit mondtak az újságíróknak az egészségbiztosítási reformról szóló tegnapi koalíciós egyeztetésről távozó politikusok.

A szűkszavú beszámoló csak azt jelzi, hogy a kormánypártok nem akarják tovább élezni a helyzetet. A többiztosítós rendszer létrehozásáról, a biztosítók szerveződéséről folytatott vita nem zárult le, sőt csütörtökön valószínűleg el sem kezdődött.

- Meghallgattuk a biztosítók képviselőit, kérdéseket tettünk fel, milyen környezetben, feltételek mellett vállalható számukra az esetleges piacra lépés - nyilatkozta a Népszabadságnak Kökény Mihály, az MSZP szakpolitikusa a csütörtöki koalíciós egyeztetés után. Az egyeztető fórumon a szocialistákat Gyurcsány Ferenc kormányfő, Kiss Péter kancelláriaminiszter, Gál J. Zoltán a MeH államtitkára, Lendvai Ildikó frakcióvezető, Katona Béla, valamint Kökény Mihály képviselte. Az SZDSZ részéről a pártelnök Kóka János mellett Horn Gábor, Horváth Ágnes jelenlegi és Molnár Lajos korábbi egészségügyi miniszter, Mihályi Péter és Csillag István közgazdász vett rész a megbeszélésen, amelynek meghívottja volt Draskovics Tibor tárca nélküli miniszter is. Ám hiába vonult fel mindkét pártból a legerősebb csapat, az ügy nem jutott előre. Továbbra sincs közös álláspont arról, milyen elvek alapján kerüljenek a piacra lépő egészségpénztárakhoz a biztosítottak.

A találkozó a biztosítók képviselőinek meghallgatásával kezdődött. Úgy tudjuk, hogy a multinacionális cégek megismételték: meglehetősen kicsinek tűnik a számukra az a mozgástér, amelyet az állami többségű, vegyes pénztárak működtetése kínál. Ugyanis sem a beszedett díjak nagyságára, sem a nyújtandó szolgáltatásokra nem lenne a mostani elképzelés szerint hatásuk. Éppen ezért szükségét látják annak, hogy legalább a számukra lehetővé tett kisebbségi tulajdonjoghoz erős menedzsmentjogok társuljanak. A politikusok több kérdést is feltettek a biztosítók képviselőinek: például azt is, hogy milyen profitráta mellett lépnének piacra. Lapunk úgy tudja, hogy a kérdezőket is meglepte, hogy mennyire eltérő számokat mondtak.

Úgy tudjuk, tegnap azzal álltak fel a koalíciós partnerek, hogy hétfő éjszaka mindenképpen a megállapodásig tárgyalnak.

"Kikérnék" a Szent Margit Kórházat

A kerület vinné, a főváros viszont nem adja a Szent Margit Kórházat.

Bús Balázs III. kerületi polgármester tegnap bejelentette: átvennék a fővárostól a struktúraváltással szerintük lehetetlen helyzetbe került kórházat.

- Úgy gondoljuk, hogy ami ebben az évben, január óta történt a fővárosi és észak-budai egészségügyi ellátásban, az olyan mértékben sérti a kerület és az agglomerációban élők egészségügyhöz való jogát, hogy ezt a lépést mindenképpen meg kell tennünk - mondta a fideszes polgármester. A Margit kórház idei költségvetése négymilliárd forint, de ezt nagy részben az OEP finanszírozza. A fenntartóra háruló költséget Bús Balázs a Margit Kórház ellátási körzetében lévő önkormányzatokkal közösen kívánja kigazdálkodni. Most tárgyalást kezdeményeznek a főváros és az agglomeráció településeinek vezetőivel a feladat átvételéről. Két hét múlva pedig a kerületi közgyűlés mondja ki a végső szót a kezdeményezésről.

A főváros nem adja a kórházat. Szolnoki Andrea, a főváros egészségügyi bizottságának szabad demokrata elnöke világossá tette: nem adják át kerületi fenntartásba a kórházat. Sem ezt, sem egyetlen más kórházat sem.

Nyilatkozó koalíció - Horváth Ágnes és Kökény Mihály
Nyilatkozó koalíció - Horváth Ágnes és Kökény Mihály
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.