A várható élettartam 78 évre nőtt Amerikában
A frissen közzé tett hivatalos statisztikák szerint az élettartam évről évre megfigyelt folyamatos növekedése az egészségügyi szolgáltatások javulásának köszönhető.
Az amerikaiak 1955-ben még csak arra számíthattak, hogy 69,6 évig élnek, a legfrissebb feldolgozott adatok szerint 2005-ben viszont már 77,9 év volt a kilátás.
Az utóbbi években az élettartam növekedését az okozta, hogy csökkent a három vezető halálok - a szívbetegségek, a rák és az agyvérzés - áldozatainak száma. Ugyancsak kevesebb öngyilkosság történt, viszont több halálesettel jártak a légzőszervi megbetegedések, a balesetek. Több elhalálozást rögzítettek az Alzheimer- és Parkinson-kóros, továbbá az influenzás, tüdőgyulladásos és magas vérnyomásos betegek körében. A vezető halálokok között találhatók még a cukor- és vesebetegségek, továbbá a vérmérgezéses és májzsugoros esetek.
Az Egyesült Államokban a legtovább, 80,8 évig várhatóan a fehér nők élnek, akiket a fekete nők követnek 76,5 évvel. A fehér férfiak 75,7, fekete társaik pedig 69,6 éves élettartamra számíthatnak.
A legtöbb haláleset - százezer főre vetítve 996 - a fővárosban, Washingtonban történt, a legalacsonyabb adatot - 765-t - Virginia államban rögzítették.
A 300 milliós Egyesült Államok a 42. a világrangsorban a várható élettartamot illetően. A listavezető a Pireneusokban fekvő kicsiny hegyi állam, Andorra 83,5 évvel, amelyet Japán, Makaó, San Marino és Szingapúr követ. Az amerikai statisztikák szerint a legrövidebb, 34 évig tartó életre Szváziföld lakosai számíthatnak.
(MTI)