Szerbia óva inti az EU-t Koszovó miatt

Kostunica kormányfő Barrosonak is elmondta: az egyoldalú függetlenség veszélybe sodorja a Balkánt.

Az ellentétek az uniós külügyminiszterek hétvégi, portugáliai egyeztetésén is megmutatkoztak. Miután Kurt Volker amerikai államtitkár bejelentette, hogy országa elismerné az egyoldalúan kinyilvánított koszovói függetlenséget, kiderült: a britek, a franciák és a németek nem elleneznék ezt. Mások - spanyolok, görögök, szlovákok -, akik viszont kisebbségi népcsoportok felbátorodásától tartanak, igen.

- Az egyoldalú függetlenség fenyegetést jelent a Balkán békéjére és stabilitására - nyilvánította ki Brüsszelben Vojiszlav Kostunica szerb kormányfő, José Manuel Barroso európai bizottsági elnökkel tárgyalva. Világossá tette: országa ellenzi a (névleg) Szerbiához tartozó terület felosztását az etnikai választóvonalak mentén. Mint mondta, a megoldást a nemzetközi jog keretein belül kell megtalálni, Barroso viszont hangsúlyozta: az EU mind Belgrádtól, mind Pristinától azt várja, hogy konstruktív módon tárgyaljon. Javier Solana, az EU külpolitikai főképviselője azt érzékeltette: jó lenne, ha a koszovói szerbek részt vennének a novemberi helyhatósági választásokon. Boris Tadic szerbiai elnök tegnap azonban a voksolás bojkottjára szólította fel a koszovói szerbeket. Az EU, az USA és Oroszország trojkája a jövő héten Londonban egyeztet a szerbekkel és a koszovói albánokkal, majd a hónap végén New Yorkban tárgyalnak.

Kostunica azután látogatott Brüsszelbe, hogy hétfőn lezárultak a tárgyalások az EU és Belgrád között a társulási és partnerségi egyezményről. Az aláírás még hiányzik: Brüssszel megvárja Carla del Ponte hágai főügyész belgrádi útját. A vitatott pont: együttműködik-e Szerbia teljes mértékben a Nemzetközi Törvényszékkel a háborús bűnökkel vádolt Ratko Mladics tábornok kézre kerítésében. A szerbek a jövő év végéig szeretnék elérni, hogy az EU a tagjelöltségükről döntsön.

Az Európai Parlament külügyi bizottsága eközben elfogadta a Szerbiáról szóló parlamenti jelentést. Tabajdi Csaba (MSZP) szerint ez kiegyensúlyozott, jogos kritikákat megfogalmazó, de Szerbia európai integrációját egyértelműen pártoló szellemiségben íródott. - A magyar lobbi hatására a vajdasági magyar közösség minden lényegi aggodalma, szempontja bekerült a jelentésbe - nyilatkozta a politikus.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.