Dávid Ibolya Sólyom László mesebeli szerepéről
Csak formálisan reagált hétfőn Dávid Ibolya az őszi ülésszak első parlamenti ülésén Sólyom László köztársasági elnök felszólalására. Kijelentette, lenne mondanivalója, de "az MDF tiszteletben tartja a köztársasági elnöki széket", az államfőnek a nemzeti egység megteremtéséért viselt felelősségét.
A demokrata fórum elnöke lapunk kérésére sem kívánta részletesen kifejteni kifogásait.
- Semmi szín alatt nem szeretnék a sajtó útján vitába szállni a köztársasági elnök úrral. Várom, hogy egyszer eljöjjön az idő, hogy az államfő a parlamenti pártok elnökeivel találkozzon. Hogy legyen egy konzultáció, mely nem a nyilvánosságnak szól, és a nemzet legfontosabb, alapvető kérdéseiben a jó vagy a jobb megoldást szolgálja - közölte Dávid Ibolya. Hozzátette: az MDF a normális politizálás híve, de nincsen jó válasz az olyan "mesebeli helyzetre", amely akkor alakult ki, amikor a köztársasági elnök a parlamenti ülésteremben a napirend előtti felszólalás műfajában beszélt.
- Ez a műfaj 17 év óta vélemények-ellenvélemények, állítás-reagálás-viszontválasz megvitatására szolgál. A köztársasági elnök nem visel politikai felelősséget, a politikusoknak ő nem vitapartnere, és a köztársasági elnök széke iránti tisztelet megkövetelné, hogy ne szálljunk vitába vele. S azért mesebeli a helyzet, mert az államfővel kapcsolatban a nyilvános vita, az ellenvélemény kínos. Ebben a műfajban ugyanakkor hallgatni nem lehet a frakciók részéről, az egyetértés viszont nem a teljes valóságot tükrözi - jegyezte meg a pártelnök.
Arra a kérdésre, hogyan értékeli, hogy Sólyom László távozott a parlamenti ülésről, mielőtt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elmondta volna a beszédét, az MDF elnöke ezt válaszolta: "Nem értek egyet számtalan esetben ezzel a kormánnyal, de azzal a stílussal sem, ahogyan Sólyom László köztársasági elnök úr elvonult a maga beszéde után, s nem hallgatta meg a másik közjogi méltóság, a Magyar Köztársaság miniszterelnökének évadnyitó beszédét, s így az arra való reagálásokat sem. Hogyan várja el a köztársasági elnök úr, hogy az útmutatásainak megfelelően járjanak el a pártok, ha a miniszterelnök programadó beszéde előtt elmegy, s ezzel egyúttal bátorítást is ad a Fidesznek az újabb gyerekes kivonulásra?"
Sólyom László parlamenti beszéde kapcsán Dávid Ibolya azt is felvetette: hogyan kíván rendet teremteni a köztársasági elnök a pártok között a bizalomépítés mentén, ha a parlamenti pártokkal nem folytat soha semmilyen tárgyalást? Alapvető nemzeti vagy stratégiai kérdésekről sem. A köztársasági elnök úr, ha nem kezdeményez, ha nem tárgyal, ha nem érvel, hogyan várja el az egyetértést, a rendteremtést?
- Sólyom László az ír példát említette, amikor is a pártok úgy egyeztek meg, hogy a közvetlen politikai érdekeiket alárendelték a nemzeti egyetértésnek. Az elnök úr arról beszélt, hogy a példákat nem lehet másolni, de a lényegét tekintve ő sem lát más utat Magyarország számára, mint, amit az ír példa mutat - emlékeztetett az MDF elnöke, aki szerint akkor pedig arra van szükség, hogy "cselekedjünk együtt, hátha a köztársasági elnök úr tekintélye túljuttatja a pártokat a lövészárok-politikán".
- Az elmúlt évek során azt láttam, hogy a nemzeti minimumra vonatkozó kezdeményezésünk az érdemi tárgyalásig sem jutott el, mert a Fidesz-MSZP pártpolitika erősebb, mint a nemzeti felemelkedés iránti elkötelezettség. De azt is láttam, hogy számos civil szervezet, a gazdasági élet meghatározó szereplői, a gazdasági érdekvédelmi szervezetek is több kísérletet tettek a nemzeti megegyezés érdekében. Ennek ellenére úgy tűnik, hogy egyetlen ilyen próbálkozás sem volt eredményes - mondta Dávid Ibolya. Az MDF elnöke szerint nincs, aki a normalitás, a tárgyilagosság mértékét megadná a magyar közéletben. Ezért kívánatos volna, hogy a nemzet egységét megtestesítő köztársasági elnök - aki észleli a hiányosságokat, és ezt a nyilvánosság elé tárja - ne maradjon csak a gondolat, az intelem szintjén. "Kevés a jó szándék, a jó szó, példamutatás is kellene. Tevőlegesen kellene hozzájárulni a kormánynak, a parlamenti pártoknak, de a köztársasági elnöknek is ahhoz, hogy a mostani rendkívül hátrányos és sok veszélyt magában hordozó helyzet megváltozzon. Éppen ezért mi magyar demokraták azt várjuk elnök úrtól, hogy a szándéka és a szavai mellé eszközt is biztosítson".
Az MDF elnöke arra is emlékeztetett: a köztársasági elnök egyszer tette meg hivatalba lépése óta, hogy konzultációra hívta a pártelnököket, de két nap múlva úgy korrigálta a meghívást, hogy a parlamenti frakcióvezetőket várja a Sándor-palotába a költségvetési fegyelem, a költségvetési tanács ügyében. Munkatársunk közbevetésére, hogy valószínűleg azért változtatott Sólyom László a meghívottak listáján, mert megtudta, hogy Orbán Viktor, a Fidesz elnöke nem hajlandó egy asztalhoz ülni Gyurcsány Ferenccel, az MSZP elnökével, Dávid Ibolya közölte, hogy ilyen feltételezésekbe nem kíván bocsátkozni. Arra pedig, hogy a hírek szerint Orbán Viktor már konzultált a Sándor-palotában Sólyom Lászlóval, az MDF elnöke úgy fogalmazott: "én ezt nem hiszem el, a köztársasági elnök úr ugyanis már kinyilvánította, hogy nem szeretné, ha bizonyos kérdések, pártpolitikai színezetet vagy pártpolitikai alkuk tárgyát képeznék".