Tajvan ENSZ-tagságot kérelmez
- Fenntartjuk az ENSZ-tagság iránti kérelmünket. Ne felejtsük el, hogy 1945-ben Kínai Köztársaság néven az ENSZ egyik alapító tagja voltunk, így az ötfős Biztonsági Tanácsnak is. Igaz, akkor még nem volt Kínai Népköztársaság, amit Mao Ce-Tung 1949-ben hirdetett ki. Utóbb, 1971-ben a közgyűlés 2758 számú határozata nyitotta meg az utat Peking ENSZ-tagsága előtt, ám nem rendelkezett az eredeti alapító tag sorsáról. Ezért kötelessége a kormánynak képviselni Tajvan 23 milliós lakosságának akaratát - mondja James Lee.
Mint fejtegette, Tajvan nemzetközi jogilag száz százalékban megfelel az ENSZ-tagság kritériumainak. Szuverén állam, hiszen területe, lakossága és demokratikus kormányzata van, s jelenleg is 23-24 országgal tart fenn diplomáciai kapcsolatot. A sziget a világgazdaság jelentős szereplője, a 14. legfontosabb exportáló, egyúttal az Európai Unió tizedik kereskedelmi partnere. Ráadásul fontos befektető, így a népi Kínába már százmilliárd dollárnál többet ruházott be. Jövő márciusban már a negyedik demokratikus, többpárti elnökválasztásra kerül sor. A közvélemény-kutatások szerint a lakosság döntő többsége igényt tart az ENSZ-tagságra, s 77 százaléka egyetért Chen Shui-bian elnök kezdeményezésével, hogy a szigetország Tajvan néven kérelmezze a tagságot. Az elnökválasztásokkal egyidejű népszavazással egyetért az ellenzék, így a Kuomintang is, ám ez utóbbi rugalmas a nevet illetően, az lehetne szerintük továbbra is a Kínai Köztársaság.
Ugyanakkor - állítja Lee - a Kínai Népköztársaság változatlanul ellenséges magatartást tanúsít a rebellis tartományának tekintett Tajvannal szemben, rakéták százai célozzák a szigetet. Az Egyesült Államok védelmet ígért, ha Peking megtámadná a szigetet. Ám Tajvan biztonságát erősítené, ha a nemzetközi közösség, az ENSZ hivatalosan tagjává fogadná.
Lee szerint félreértésen alapul George W. Bush kormányának aggodalma, hogy a referendum megkérdőjelezné az "egy Kína elvén" alapuló státus quót. A tajpeji kormány 1993 óta minden évben beterjesztette igényét az ENSZ-tagságra, tehát nincs szó újdonságról. A kormány által jelzett egyedüli különbség, hogy a kérelmet mostantól Tajvan néven terjesztik elő. Miért lenne ez a status quo megváltoztatása - tette fel a kérdést Lee. A referendum célja - szerinte - tudatosítani a világ közvéleményével: a sziget lakosságának elege van a sajátos politikai apartheidből, s a nemzetközi közösség egyenrangú tagja kíván lenni.