"Abban bízzunk, hogy felkészültünk a támadásra"
Az amerikai nemzetközi fejlesztési hivatal konferenciáján részt vevők az afganisztáni magyar irányítású PRT-val (tartományi újjáépítési csoport) kapcsolatban cseréltek eszmét, s egyperces néma csenddel emlékeztek a szeptember 11-i terrortámadás áldozataira.
A NATO vezette nemzetközi hadtest, az ISAF kabuli parancsnoksága által meghatározott területeken lesz bevethető a 12-14 fős magyar elit alakulat, és meglehet, feladatuk során összetűznek a tálibokkal-terroristákkal is - erről azonban az ISAF dönt majd. Kiképzési és tanácsadói feladataik mellett járőröznek is. A csoportok a szolnoki MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj 1. századából kerülnek ki, három hónapos váltásokkal egy évig szolgálnak - tájékoztatta lapunkat a honvédelmi tárca. A több nemzet által ellátott kabuli repülőtérre maximum negyven főt (légiirányító- tiszteket, tiszthelyetteseket) küld jövőre a honvédség, hiszen akkor Magyarország vezető nemzet lesz.
Szekeres szerint 9/11 intő jel minden demokratikus államnak, és figyelmeztetett: a terrorizmus ott lappang a mindennapjainkban. A honvédelmi tárca vezetője a szeminárium elején a kínai hadi tudomány nagymesterétől, Szun Ce-től idézett: "Ne abban bízzunk, hogy nem jön az ellenség, hanem abban, hogy készen állunk a támadásra." A miniszter hangsúlyozta: "azért vagyunk Afganisztánban, hogy nagyobb legyen a biztonság az egész világon". April M. Foley amerikai nagykövet könynyeivel küszködve emlékezett a hat évvel ezelőtti terrortámadás áldozataira. A nagykövet asszony kiemelte, hogy a terrorizmus elleni harcnak globálisnak kell lennie, és Magyarország megértette ezt a leckét.
A szemináriumon felszólalt Monica McQueary-Rekstad, a USAID Baglan tartományi programvezetője, aki egy éven át dolgozott a magyar PRT mellett. Utódját egyelőre még nem nevezték ki.
Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége a városligeti Jáki- kápolnában emlékezett a hat évvel ezelőtti terrortámadások áldozataira. April M. Foley nagykövet aszszony a megemlékezés után tett nyilatkozatában köszönetet mondott Magyarország iraki és afganisztáni szerepvállalásáért. Hangsúlyozta: habár a terrorizmus nem érintette közvetlenül a magyarokat, a múltjuk és az elnyomásra való érzékenységük miatt átérzik annak borzalmait. Az eseményen felszólalt Feldmájer Péter, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke, Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke és Bolek Zoltán, a Magyar Iszlám Szövetség elnöke. (K. A.)