Új név az áldozatok listáján
Felicia Dunn-Jones neve idén először hangzott el a 2001. szeptember 11-i terrortámadás áldozatai között. A 42 éves, polgárjogi ügyekre szakosodott ügyvédnő öt hónappal a Világkereskedelmi Központ tornyainak leomlása után halt meg - az orvosok szerint olyan tüdőbetegségben, amelyet a Manhattan déli csücskén belélegzett mérgező anyagok okoztak. A vele együtt már 2750 New York-i áldozat nevét tegnap a helyszínen hat évvel ezelőtt dolgozó tűzoltók, rendőrök, orvosok, ápolók, városi alkalmazottak és az őket segítő önkéntesek olvasták fel. A mentésben részt vevők közül sokan szenvednek súlyos, mérgezésre visszavezethető betegségekben. Orvosi költségeik évi 400 millió dollárra rúgnak.
Az Egyesült Államokban tegnap több helyszínen emlékeztek a hat évvel korábban történtekre. A Fehér Ház kertjében Bush elnök és Cheney alelnök részvételével tartottak rövid ceremóniát. A Pentagonnál, ahol 184 ártatlan ember lelte halálát, Peter Pace tábornok, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke, a pennsylvaniai Shanksville mellett, ahol a negyedik repülőgép lezuhanása negyven életet követelt, Michael Chertoff belbiztonsági miniszter beszélt.
A titkosszolgálatok működését koordináló nemzeti hírszerzési igazgató, Mike McConnel szerint továbbra is valós az a lehetőség, hogy Amerikában lévő "alvó sejtek" merényleteket készítenek elő. Az évforduló alkalmából több közvélemény-kutatást végeztek. Az amerikaiak fele úgy érzi, hogy a terrorizmus elleni háborúban egyik fél sem áll győzelemre, 30 százalék szerint az USA és szövetségesei nyernek, 19 százalék viszont úgy látja, a terroristák szándéka érvényesül. Más kérdésekre válaszolva 38 százalék vélte úgy, nagyobb biztonságban van, mint hat évvel korábban, 32 százalék mondta, hogy kevésbé érzi magát biztonságban. Az amerikaiak 57 százaléka véli, hogy a terroristák előbb vagy utóbb újabb merényletet hajtanak végre, és csaknem kétharmaduk attól tart, az ország már sosem lesz olyan, mint volt.
Oszama bin Laden az évfordulóhoz időzített, csaknem három éve az első videoüzenete kapcsán Robert Mueller FBI-igazgató elmondta, az nem tartalmazott konkrét fenyegetéseket. Egyes szakértők korábban ennek minősítették az al-Kaida vezérének intelmét, hogy az amerikaiak térjenek át az iszlám hitre. Mueller szerint nincs különösebb jelentősége annak, hogy a szaúdi származású milliárdos időnként szózatot intéz híveihez és ellenségeihez.
Több mint 150 főt, köztük legalább három szélsőjobboldali európai parlamenti képviselőt is őrizetbe vett tegnap a brüsszeli rendőrség egy betiltott tüntetésen való részvételükért. Brüsszel polgármestere már augusztusban jelezte: nem engedélyezi a szeptember 11-i terrortámadások évfordulójára időzített iszlámellenes megmozdulást, tartva annak hatásától. (Sz. L. L.)