Szezám, zárulj! - a rend jegyében
A kormányfő által a Parlamentben hétfőn bejelentett 48 pontos program Rend címszava alá sorolt fejezete szigorú szabályokat ígér. (Úgy tudjuk, további szigorításokon is gondolkoznak.) Az egyik szerint a jövőben nem feltétlenül az APEH-en lesz a bizonyítási kényszer, hanem a szabálytalanságon kapott személyen, cégen. Továbbá: ha valakit feketemunkán kapnak, úgy az őt foglalkoztatónak három hónapnyi járulékot kell visszamenően megfizetnie; feltéve, ha nem tudja bizonyítani a foglalkoztatás pontos időtartamát. Azonnali büntetésre számíthatnak azok, akiknél számla nélküli áru található. Ebben az esetben az eljáró hatóság megbecsüli az áru értékét, és az APEH - ellenbizonyítás hiányában - büntetésként beszedi annak elmaradt áfatartalmát.
Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke szerint
A kormány az egyéni felelősséget szeretné erősíteni a közigazgatásban is. Ha egy adott hivatalban egy intézkedés nem készül el határidőre (például tulajdonbejegyzés a földhivatalban), annak személyi felelősségre vonás lehet a vége.
Úgy tudjuk, szintén a tervezés szintjén van az az elképzelés, amely szerint ingatlanvásárláskor csak elektronikus úton, bankszámlán keresztül lehet majd adásvételi tranzakciót bonyolítani. Így biztos nyoma van a pénzmozgásnak, s kiszűrhető például a lakásmaffia tevékenysége. Ugyanez lehet igaz a tagi kölcsönökre is. A bankszámlás átutalással véget lehet vetni ugyanis a fiktív tagi kölcsönök segítségével végrehajtott visszaéléseknek.
Nem az egyéni, hanem az objektív felelősséget hoznák be a közlekedésben. A tervek szerint ezentúl nem lesz mód arra, hogy a gyorshajtás után azzal bújjunk ki a felelősségre vonás alól, hogy a gépkocsit egy hozzátartozónk vezette, akire nem vagyunk kötelesek terhelő vallomást tenni, adatait megadni. Az objektív felelősség jegyében hasonló esetben a kocsi üzemben tartóját fogják megbírságolni. Emellett a jövőben a szonda elszíneződésekor a jogosítványt már az első alkalommal, a helyszínen be kell majd vonni.
A feketegazdaság visszaszorítását célzó intézkedések mellett a közterület-felügyelők hatáskörét is bővíteni akarják, hogy például eljárhassanak a tömegközlekedési eszközökön jegy nélkül utazókkal, a csendháborítókkal vagy a közterületen alkoholt fogyasztókkal szemben.
A kormány emellett - vélhetően az utóbbi időszakban megnövekedő mennyiségű élelmiszer-fertőzések miatt is - elszántnak mondja magát arra, hogy szigorítsa az élelmiszerbiztonságot megsértőkre kiszabható bírságtételeket.
Megteremtik annak a feltételeit is, hogy az állami szervek azonnali hatállyal zár alá vehessék például az engedély nélkül épült ingatlanokat vagy az illegálisan működő szemétlerakókat.