Havannában hősök, Miamiban gyilkosok
A "kubai ötök" kiszabadítására alakult amerikai szervezet (National Committee to Free the Cuban Five) szerdán egy hónapos kampányt kezd, követelve az 1998-as ítéletek felülvizsgálatát. Kubában nem tagadják, hogy az öt hírszerző a havannai kormány számára gyűjtött információt a Miamiban Fidel Castro megdöntésére szövetkező emigráns csoportokról. Azt azonban cáfolják, hogy az öt, Kubában következetesen hősnek nevezett férfi az Egyesült Államok ellen kémkedett volna, illetve veszélyt jelentett az amerikai nemzetbiztonságra. A harcias kubai emigránsok viszont közönséges gyilkosoknak tartják a soraikba beépült hírszerzőket, mert információik 1996-ban hozzájárultak két röplapszórásra készülő kisgép lelövéséhez és négy aktivista halálhoz.
Az öt kubait 15 évtől kétszeres életfogytig terjedő börtönre ítélték, többek között gyilkosságra való konspiráció vádjával. Védőik amellett érveltek, hogy Miamiban az ellenséges emigráns szervezetek nyomása miatt lehetetlen volt igazságos tárgyalást tartani. Az Atlantában székelő fellebbviteli bíróság előbb elfogadta, majd mégis elutasította ezt az okfejtést. A kilenc éve börtönben lévő kubaiak ügyében augusztusban volt a legutóbbi meghallgatás, amelynek alapján döntenek majd az esetleges perújrafelvételről.
Havannában különösen igazságtalannak tartják, hogy miközben az "ötök" rács mögött vannak, Miamiban szabadon élhet Luis Posada Carilles, akinek 1976-ban köze volt egy 73 civil halálát okozó repülőgép felrobbantásához. Az egykori CIA-ügynök havannai szállodák ellen is szervezett bombamerényleteket, amelyekben egy olasz állampolgár meghalt, több kubai megsebesült.
l A Magyar-kubai Szolidaritási Társaság képviselői a nemzetközi tiltakozó akció keretében ma délelőtt megkísérlik átadni az Egyesült Államok budapesti követségén a bebörtönzött öt kubaival szolidaritást vállaló, mintegy ezer aláírást tartalmazó petíciót, majd sajtóértekezletet tartanak. (Munkatársunktól)