Gyurcsány szerint tempóvita van az SZDSZ-el
Lesz január 1-jétől több-biztosítós egészségügyi rendszer - hangsúlyozta a kormányfő hozzátéve, hogy a rendszerben az állam a stabilitást, a magántőke pedig a dinamizmust kell, hogy biztosítsa.
Gyurcsány Ferenc fontos kérdésnek nevezte azt, a kormány mennyire engedi, hogy a piaci szereplők maguk határozzák meg, miből és mennyi hasznuk lehet és azzal mit kezdjenek.
"Ez egy olyan piac, amiben nem szabad elengedni a piaci szereplők kezét, a magántulajdonosok kezét, mert nincs elég tapasztalatunk, és félő, hogy rossz esetben majdnem annyi kárt okoznak, mint amennyi hasznot hoznak" - fogalmazott.
Rámutatott arra, hogy az állam határozná meg az árakat, a járulékok mértékét és a szolgáltatások körét.
Bár a korábbi egészségügyi miniszter, Molnár Lajos szerint az egészségügy átalakítását fordítva kellett volna kezdeni, a miniszterelnök szerint, ha először a biztosítási rendszert próbálták volna meg átalakítani, akkor még mindig vitatkoznának erről, és nem történt volna semmi.
Azzal kapcsolatban, hogy az ellenzéki pártok ígéretük szerint kormányra kerülésük esetén visszaállítják az állami biztosítási rendszert, Gyurcsány Ferenc azt mondta: a rendszernek működnie kell attól függetlenül, ki képviseli a magyar államot. Hozzátette: még a törvényhozási többség sem elegendő bizonyos változtatásokhoz.
Az ember időnként ellenzékben mond olyat, amit később - ha kormányra kerül - nem valósít meg - fűzte hozzá.
Nyugdíjrendszerről szólva kifejtette: a mai nyugdíjak a reform után is megőrzik értéküket.
Megjegyezte azt is, hogy a nyugdíjkorhatárt az átlagéletkorhoz kell igazítani.
MTI